Senackie komisje gospodarki i środowiska debatowały nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Dokument otrzymał ich pozytywną opinię i nie dokonano żadnych poprawek, jednak mniejszość złożyła propozycję, by zapisy dotyczące nowych przepisów w zakresie opodatkowania elektrowni wiatrowych weszły w życie później niż planowano w noweli – w styczniu przyszłego roku.
Głosowanie ws. przyjęcia nowelizacji przez Senat odbędzie się najprawdopodobniej 29 czerwca br. Fot. FabrikaSimf / Shutterstock
„Podatek od wiatraków” jest jedną z najważniejszych kwestii, którą normować ma nowelizacja. Chodzi o opodatkowanie elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości, przy czym chodzi o „zdjęcie” podatku z części technicznej obiektu, a pozostawienie go dla części budowlanej (w tej chwili opodatkowane są obie części). Co ważne, podatek działałby wstecznie – przepisy zostałyby ujednolicone od 1 stycznia 2018 r.
Według propozycji mniejszości ujednolicenie przepisów ustawy o OZE powinno wejść w życie dopiero od nowego roku. Jako argument podano obawy przed problemami finansowymi w trakcie roku budżetowego, które mogą doświadczyć choćby małe wiejskie gminy, gdzie znajdują się elektrownie. Dodatkowo, gminy z dochodami pozyskiwanymi z podatku musiałyby zwrócić operatorom wiatraków tegoroczny podatek wraz z odsetkami. Jak zaznaczał senator Mieczysław Augustyn, „podatek od wiatraków” jest podstawą budżetu wielu małych gmin.
Wśród innych rozwiązań proponowanych w noweli jest wydłużenie (do połowy 2021 r.) czasu na budowę i oddanie do użytku elektrowni wiatrowych z ważnym pozwoleniem na budowę, które nie spełniają wymogów ustawy odległościowej, a także wprowadzenie definicji drewna energetycznego.
Przeczytaj także: Polskie farmy wiatrowe czy elektrownia atomowa? Decyzja jeszcze w 2018 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.