PKN Orlen przekazał do komercyjnej eksploatacji elektrociepłownię gazowo-parową w Płocku, czyli – jak podano w komunikacie – największy niskoemisyjny blok energetyczny w Polsce.
Budowa bloku energetycznego w Płocku rozpoczęła się w 2015 r. Źródło: PKN Orlen/Twitter
Blok gazowo-parowy o mocy elektrycznej 600 MWe i cieplnej 520 MWt powstał na terenie płockiego zakładu rafineryjno-petrochemicznego. Wysoką sprawność produkcji energii elektrycznej na poziomie około 62% zapewnia najnowocześniejsza na świecie turbina gazowa typu „H”.
Konsekwentnie dążymy do budowy własnego zaplecza energetycznego, a sfinalizowanie płockiej inwestycji przybliżyło nas znacząco do tego celu. Zamierzamy maksymalnie wykorzystać szereg synergii płynących z funkcjonowania bloku w ramach Grupy Orlen. Jednocześnie oddajemy do systemu kolejne megawaty mocy, istotnie zwiększając krajowe bezpieczeństwo energetyczne – mówi, cytowany w komunikacie, Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Nowy blok energetyczny w Płocku. Źródło: PKN Orlen/Twitter
Część wytworzonej w Płocku mocy elektrycznej pobierze Orlen, a reszta trafi do krajowej sieci elektroenergetycznej linią 400 kV. Z kolei wytworzona para będzie w całości konsumowana przez Orlen oraz lokalnych odbiorców.
Blok w Płocku będzie produkował około 4 TWh, co stanowi obecnie około 4,5% energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Prezes Obajtek dodaje: Co istotne, oddanie największej polskiej inwestycji tego typu, nie będzie miało wpływu na stan środowiska naturalnego. Blok w Płocku wytwarzał będzie bowiem w jednym procesie technologicznym ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną, czyli kogeneracji. Jest to jedna z najnowocześniejszych technologii, oparta o gaz ziemny, czyli surowiec przyjazny dla środowiska i korzystny z punktu widzenia emisji CO2.
Realizację inwestycji rozpoczęto w 2015 r. Wykonawcą zadania było konsorcjum Siemens. Nakłady inwestycyjne wyniosły 1,7 mld zł.
Nowy blok energetyczny w Płocku. Źródło: PKN Orlen/Twitter
Tym samym obecnie, poza tym w Płocku, Grupa Orlen bloki energetyczne posiada także we Włocławku, Jedliczu i Trzebini, w Czechach – w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach oraz na Litwie – w Możejkach. Koncern dysponuje łącznymi mocami na poziomie 1,8 GWe i 6,1 GWt.
Przeczytaj także: Kolejna ekologiczna inwestycja w Elektrowni Opole
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.