Przed uruchomieniem blok przeszedł szereg czynności technicznych oraz wymagane odbiory. Wcześniej odbyły się także uruchomienia, których celem było wprowadzenie turbozespołu o masie prawie 1000 t na nominalne obroty. Wynoszą one 3000 na minutę.

Blok będzie wytwarzał w jednym procesie technologicznym ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną, czyli kogeneracji, uważanej za najnowocześniejszą technologię opartą o gaz ziemny, czyli surowiec przyjazny dla środowiska i korzystny z punktu widzenia emisji CO2. Wytworzona para będzie natomiast w całości konsumowana przez aktywa produkcyjne Grupy ORLEN oraz lokalnych odbiorców – podała spółka w komunikacie.

Nowy blok gazowo-parowy w Płocku

Przypominamy, że powstający w Płocku blok będzię największą elektrociepłownią gazowo-parową w Polsce. Jej moc elektryczna wyniesie blisko 600 MWe, natomiast cieplna 520 MWt. Zgodnie z zapowiedziami blok będzie zużywał około 0,8 mld m3 gazu rocznie, co odpowiada 4% całkowitego zużycia tego surowca w kraju.

Dostawy paliwa

Dzięki umowie zawartej między PKN Orlen a Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, do Płocka dostarczany będzie gaz, podstawowe paliwo nowego bloku. Wspomniany kontrakt zapewnia dostawy do 2021 r.

Przeczytaj również: "Sankcje utrudniają budowę Nord Stream 2"