• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Z ekranów wzdłuż linii kolejowych popłynie prąd?

Opublikowano: 18-09-2018 Źródło: PKP PLK

W tym roku na 11 obiektach PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) zamontowano instalacje fotowoltaiczne. Tym samym łącznie działają na 23 obiektach spółki. Kolejarze myślą też o montażu instalacji fotowoltaicznych na ekranach akustycznych wzdłuż linii kolejowych.


PKP PLK stawiają na fotowoltaikę. Fot. PKP PLK PKP PLK stawiają na fotowoltaikę. Fot. PKP PLK

W 2018 r. instalacje fotowoltaiczne zamontowano na nastawniach w Lublinie, Szczecinie, Gorliczynie, Stawach koło Dęblina, Rejowcu oraz Niedrzwicy. Pojawiły się także w hali napraw w Białogardzie, w budynkach kolejowych w Koszalinie i Stargardzie oraz w Chełmie i Szczecinie. Wcześniej instalacje fotowoltaiczne zdecydowano się zamontować na obiektach kolejowych, m.in. w Lublinie, Zamościu, Mińsku Mazowieckim, Opolu, Siedlcach, Nowym Sączu, Zagórzu i Suchej Beskidzkiej.

W sumie kolejarze korzystają z 23 instalacji fotowoltaicznych, które przez osiem miesięcy tego roku wyprodukowały około 160 MWh energii elektrycznej.


Przykłady? Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu hali napraw w Lublinie wytwarza około 70 kWh energii dziennie – tyle co jednorodzinny dom zużywa przez 12 dni. Z przeprowadzonych przez kolejarzy analiz wynika, że w tym przypadku inwestycja może zwrócić się w niespełna cztery lata.

Wszystkie wspomniane instalacje fotowoltaiczne mają około 245 kWp łącznej mocy.

Instalacja fotowoltaiczna. Fot. PKP PLK Instalacja fotowoltaiczna. Fot. PKP PLK

PKP PLK stosują także inne proekologiczne rozwiązania, jak np. energooszczędne oświetlenie LED na stacjach, peronach i przejazdach czy instalacje solarne do podgrzewania wody użytkowej w budynkach służbowych. Ponadto np. do ogrzewania nastawni na stacji Września służy pompa ciepła. Z kolei testowana jest instalacja geotermalnego ogrzewania rozjazdów na stacji Słupsk.

Jako podano w komunikacie, „wytworzona energia elektryczna jest zużywana na potrzeby własne, a jej chwilowy nadmiar oddawany jest do sieci energetycznej. Jednak w przyszłości zarządca infrastruktury planuje też testować możliwość magazynowania wyprodukowanej nadwyżki energii”.

Kolejowa spółka myśli także o montażu instalacji fotowoltaicznych na ekranach akustycznych wzdłuż linii kolejowych. W taki sposób pozyskana energia służyłaby do zasilania m.in. nastawni, oświetlenia przejść i przejazdów kolejowo-drogowych czy przejść pod torami. Projekt został zgłoszony do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W 2017 r. w Polsce przyłączono ponad 12,8 tys. nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy ponad 83,3 MWp. Aktualnie w polskim systemie elektroenergetycznym działa już ponad 27,7 tys. takich instalacji. Zgodnie ze stanem z 31 grudnia 2017 r. polskie mikroinstalacje fotowoltaiczne są w stanie wygenerować ponad 164,8 GWh energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Polski rynek fotowoltaiczny [raport]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!