Zanieczyszczenie powietrza PM10, PM2,5 oraz B(a)P w Polsce jest jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej (UE). 9 listopada nasz kraj znalazł się na niechlubnym pierwszym miejscu pod kątem najgorszej jakości powietrza.
Warszawa w smogu. Fot. Mateusz Skoneczny/Shutterstock
Mimo podejmowanych inicjatyw rządowych, samorządowych czy obywatelskich, Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych były w 2017 r. niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne – alarmowała w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Eksperci ocenili, iż podjęte działania były dalece niewystarczające, a resortowy projekt rozporządzenia dotyczący wymagań jakościowych dla paliw stałych zabezpiecza w znacznie większym stopniu interesy lobby węglowego niż dążenie do ochrony Polaków i środowiska naturalnego przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza.
Nie pomagają działania wdrażane w poszczególnych miastach, ani też kontrole z wykorzystaniem dronów, które napotkać można m.in. w Katowicach czy w Szczecinie. Być może kolejno wchodzące w życie uchwały antysmogowe pomogą wesprzeć działania proekologiczne, jednak wydaje się, że na smog nie ma rady. Główną przyczyną niedostatecznej jakości powietrza w Polsce jest emisja pyłów zawieszonych i B(a)P z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób – zdiagnozowała NIK. Jest to tzw. niska emisja, której cechą charakterystyczną jest wprowadzanie do powietrza niewielkich ilości zanieczyszczeń; przy nagromadzeniu wielu źródeł emisji, zjawisko staje się bardzo uciążliwe.
9 listopada br. okazało się, że jesteśmy na pierwszym miejscu w europejskich rankingach, jeśli chodzi o poziom zanieczyszczeń.
Mamy dziś rano największy #smog w Europie - im bardziej czerwony kolor, tym gorsza jakość powietrza #pogoda (mapa: https://t.co/yMbinj7D9v) pic.twitter.com/AI3EmG695Y
— Tomasz Wasilewski (@WasilewskiTomek) November 9, 2018
Poniżej bardziej szczegółowa mapa, obejmująca Polskę.
Mapa robi się coraz bardziej bordowa! Uwaga na #smog! pic.twitter.com/3LwX4IvP9T
— Polski Alarm Smogowy (@alarm_smogowy) November 8, 2018
Przeczytaj także: Najbardziej zanieczyszczone polskie miasta [RANKING 2018]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.