Jak podał Wydział ds. Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa, w 2018 r. pilotażowym programem termomodernizacji objęte zostały 22 domy jednorodzinne. Choć tegoroczna edycja już się zakończyła, magistrat zapowiedział już kontynuację programu.
Nowy program termomodernizacji ma zostać uruchomiony w kolejnym roku. Fot. Jörg Hüttenhölscher/Adobe Stock
Okres naboru do programu, tj. czas zgłaszania wniosków o udzielenie dotacji na termomodernizacje budynków jednorodzinnych dla Krakowa, trwał od 24 września do 5 października. W tym czasie złożono 87 wniosków, z czego w czterech przypadkach wnioskodawcy nie mieli zmienionego systemu ogrzewania, lecz złożyli wnioski o dotację na jego zmianę. Przyznano 23 dotacje na łączną kwotę 978,5 tys. zł. Wnioski rozliczeniowe złożyły ostatecznie 22 osoby.
Program został dobrze przygotowany, zwłaszcza pod kątem grupy docelowej, która taką pomoc powinna otrzymać. Oparliśmy dotacje o jeden z najniższych progów dochodowych na poziomie 250% w oparciu o ustawę o pomocy społecznej tak, żeby dofinansowanie dotyczyło osób najuboższych czy wykluczonych społecznie. Ta grupa ludzi jest szczególnie dotknięta tzw. ubóstwem energetycznym i w pierwszej kolejności należy ich wspierać w realizacji projektów termomodernizacyjnych. Podobny program realizowany jest w Skawinie niemniej na bazie wymiany doświadczeń możemy uznać nasz pilotaż za bardziej efektywny. Dajemy przede wszystkim możliwość rozliczeń poprzez firmy, jak i jasne, czytelne warunki otrzymania dotacji. Chcemy tego typu programy kontynuować w kolejnych latach. Osoby bardziej zamożne mogą także skorzystać z dopłat do termomodernizacji w ramach programu rządowego „Czyste Powietrze” realizowanego przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska – skomentował Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.
Przeczytaj także: Smogathon 2018: jak pokonać smog?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.