Celem pierwszego rozpalenia kotła jest, głównie, zabezpieczenie przed korozją jego części ciśnieniowej. Paliwo podstawowe, czyli węgiel kamienny, podane będzie, kiedy ustabilizuje się praca kotła opalanego olejem lekkim, a także powstanie warstwa ochronna. Kilka tygodni wcześniej, 13 marca 2019 r., zakończono chemiczne czyszczenia układu ciśnieniowego.

Gorący rozruch bloku nr 6 w Elektrowni Opole potrwa do maja tego roku, kiedy to nastąpi synchronizacja turbozespołu nr 6 o mocy 900 MW z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. W kolejnych miesiącach, poza pomiarami technicznymi, optymalizacją procesu spalania i regulacją układów pomocniczych, odbędą się też próba nieprzerwanej pracy oraz pomiary gwarancyjne

Dodajmy, że 7 lutego br. blok nr 5 w Elektrowni Opole po raz pierwszy pracował z mocą aż 931 MW.


Nowe bloki w Elektrowni Opole to praktyczna realizacja najnowszych celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, racjonalny kompromis pomiędzy ochroną środowiska, bezpieczeństwem energetycznym kraju i konkurencyjnością gospodarki narodowej. Nowe bloki zasili węgiel kamienny z Górnego Śląska, z kopalń Polskiej Grupy Górniczej, co będzie gwarancją rozwoju rodzimego przemysłu i stabilizacji polskiego górnictwa – mówi Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK).

Zgodnie z harmonogramem, przekazanie bloku nr 5 do eksploatacji odbędzie się 15 czerwca br., a bloku nr 6 – 30 września br. Po oddaniu do użytku dwóch bloków o łącznej mocy 1800 MW Elektrownia PGE w Opolu zaspokajać będzie 8% obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ponadto stanie się trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie i Kozienicach. W Opolu do produkcji energii wykorzystywane będą rocznie 4 mln ton węgla kamiennego.

Budowa bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole oceniana jest jako największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce po 1989 r. Inwestycję, o wartości 11 mld zł netto, realizuje konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power.

Przeczytaj także: Polska negocjuje z Komisją Europejską ceny energii