Będzie to najnowocześniejszy blok gazowo-parowy w Polsce. Zastąpi starą jednostkę wytwórczą, opalaną węglem. Zainstalowana w nim zostanie turbina gazowa, tzw. kocioł odzyskowy i turbina parowa.To jedna z najważniejszych, prowadzonych obecnie inwestycji w Grupie PGNiG. Nowy blok będzie zużywał około 0,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Dzięki blokom gazowo-parowym, opalanym gazem ziemnym, które budujemy i uruchamiamy również w innych elektrociepłowniach w Polsce, zmniejszamy emisję zanieczyszczeń powietrza – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG S.A.  


Po zrealizowaniu tej inwestycji, EC Żerań będzie produkować 4 TWh energii elektrycznej i 1,9 TWh energii cieplnej. Tym samym produkcja energii elektrycznej w kogeneracji EC Żerań wzrośnie o około 130%, z obecnego poziomu 1,7 TWh. Z kolei moc zainstalowana energii elektrycznej PGNiG Termika powiększy się o około 110%, względem obecnie używanych kotłów węglowych, które po uruchomieniu bloku w Żeraniu zostaną wycofane. Planowane roczne zużycie gazu przez nowy blok wyniesie około 4% obecnego krajowego zużycia tego paliwa.

Nowy blok EC Żerań spełnia najostrzejsze europejskie kryteria ochrony środowiska. Będzie emitował o około 40% mniej CO₂ w porównaniu do wyłączanych kotłów. Blok, za 1,6 mld zł, buduje konsorcjum Mitshubishi Hitachi i Polimex-Mostostal.

Chciałbym podkreślić, że budowa bloku gazowo-parowego oraz nowej kotłowni w wymierny sposób przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy i okolic. Inwestycja sprawi, że wyeksploatowane kotły węglowe zostaną wycofane z użycia, a nowa jednostka będzie spełniać rygorystyczne standardy środowiskowe. Tym samym realizujemy unijne wytyczne i modernizujemy naszą gospodarkę – mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Dodajmy, że spółka Gaz-System prowadzi budowę gazociągu DN500 do nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie. Gazociąg relacji tłocznia Rembelszczyzna–EC Żerań będzie mieć około 10 km długości. W ostatnim czasie, w ramach budowy tego gazociągu, wykonano dwa przewierty HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) o łącznej długości niemal 1,5 km.  W ogóle, by bezkolizyjnie pokonać takie przeszkody, jak obiekty inżynieryjne, tory kolejowe, nabrzeże portu czy infrastrukturę ciepłowniczą, zaplanowano dziewięć przekroczeń bezwykopowych.

Przeczytaj także: Dwa przewierty HDD na budowie gazociągu tłocznia Rembelszczyzna–EC Żerań