Partnerzy portalu

Dwa przewierty HDD na budowie gazociągu tłocznia Rembelszczyzna–EC Żerań

Opublikowano: 17-04-2019 Źródło: Gaz-System

W ramach budowy gazociągu do nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie wykonano dwa przewierty HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) o łącznej długości niemal 1,5 km.


Budowa gazociągu DN500 relacji tłocznia Rembelszczyzna–EC Żerań. Fot. Gaz-System Budowa gazociągu DN500 relacji tłocznia Rembelszczyzna–EC Żerań. Fot. Gaz-System

Pierwszy z przewiertów HDD, o długości 676 m, zrealizowano pod tzw. martwą odnogą Kanału Żerańskiego, natomiast drugi, o długości 798 m, w okolicy ul. Białołęckiej. Jak poinformował inwestor, Gaz-System S.A., nowoczesne technologie pozwalają zminimalizować negatywny wpływ prowadzonego przedsięwzięcia na środowisko naturalne i zachować bez szkody istniejącą infrastrukturę miejską.

Gazociąg DN500 relacji tłocznia Rembelszczyzna–EC Żerań będzie mieć około 10 km długości. Umożliwi przesył paliwa do nowego bloku gazowo-parowego, który ma zastąpić węglowe kotły parowe. Trasa rurociągu prowadzi od tłoczni w Rembelszczyźnie przez Białołękę wzdłuż Kanału Żerańskiego do Elektrociepłowni Żerań.


Gazociąg powstaje na głębokości około 1,5 m. By bezkolizyjnie pokonać takie przeszkody, jak obiekty inżynieryjne, tory kolejowe, nabrzeże portu czy infrastruktura ciepłownicza, zdecydowano się zastosować metody bezwykopowe. Zaplanowano dziewięć przekroczeń bezwykopowych – dwa wspomniane przewierty HDD, ponadto sześć mikrotuneli oraz jeden przecisk. W sumie metody bezwykopowe zostaną wykorzystane do budowy 30% z całego gazociągu.

Przewierty HDD w Polsce. Fot. Gaz-System Przewierty HDD w Polsce. Fot. Gaz-System

Obecnie na budowie gazociągu Rembelszczyzna–EC Żerań odbywają się prace w ramach realizacji jednego z trzech pozostałych mikrotuneli oraz związane z tradycyjnym układaniem rurociągu w wykopie otwartym (ostatnie 2 km gazociągu).

Trasa 10-kilometrowego gazociągu do Elektrociepłowni Żerań. Źródło: Gaz-System S.A. Trasa 10-kilometrowego gazociągu do Elektrociepłowni Żerań. Źródło: Gaz-System S.A.

Elektrociepłownia Żerań może potencjalnie ogrzać około 43% budynków w Warszawie i zaświecić około 6 mln żarówek o mocy 60 W. Po oddaniu nowego bloku gazowo-parowego produkcja energii elektrycznej w tym zakładzie ma zwiększyć się o około 55%.

W Polsce w latach 2015–2025 powstanie ponad 2000 km gazociągów. Wiele z odcinków wykonanych zostanie z wykorzystaniem technologii bezwykopowych. O tych projektach pisaliśmy już w 2017 r. w artykule: Gaz-System: blisko 300 przejść bezwykopowych w ciągu 3 lat.

Przeczytaj także: 13,5 km instalacji metodą HDD na budowie największej morskiej farmy wiatrowej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia