Samochód terenowy na bazie Landrovera Defender o elektrycznym układzie napędowym testowano w warunkach eksploatacyjnych w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, która jest drugą co do wielkości kopalnią PGE GiEK. W kolejnej fazie testów, która rozpoczęła się pod koniec czerwca, pojazd użytkowany jest przez pracowników kopalni podczas standardowych prac, do których wykorzystywane są zwykle pojazdy terenowe o zbliżonych parametrach.

Terenówka „Sokół 4x4” powstała w ramach działalności Zgorzeleckiego Klastra Energii. Zanim spółka wybrała pojazd, przeprowadzono monitoring dostępności podobnych samochodów. Potencjalne rozwiązanie znaleziono w zasobach firmy Innovation AG. Prototyp jej pojazdu wykorzystuje baterię o pojemności 85 kWh, napęd 4x4, silnik o mocy 200 kW i momencie obrotowym 350 Nm. Na jednym ładowaniu terenówka może przejechać około 200–300 km.

Grupa PGE, jako lider transformacji energetycznej, chce mieć swój istotny udział w rozwoju elektromobilności i podchodzi do tematu w sposób kompleksowy. Z jednej strony sukcesywnie rozwijamy infrastrukturę ładowania, co sprzyja wzrostowi liczby samochodów elektrycznych na polskich drogach, z drugiej strony cały czas szukamy możliwości powiększania swojej floty o auta z napędem elektrycznym. Jako rozbudowana grupa energetyczna, w skład której wchodzą zarówno kopalnie, jak i elektrownie i elektrociepłownie, a także pokryty siecią obszar dystrybucyjny, który obejmuje swoim zasięgiem niemal 40% kraju, PGE to jeden wielki poligon testowy dla innowacyjnych rozwiązań i aktywnie to wykorzystujemy – powiedział Henryk Baranowski, prezes PGE GiEK.

PGE GiEK S.A. to koncern należący do PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Zajmuje się wydobyciem węgla brunatnego oraz wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła. Zarządza kopalniami w Bełchatowie i Turowie, elektrowniami Bełchatów, Opole i Turów oraz elektrociepłowniami w Bydgoszczy, Gorzowie, Kielcach, Lublinie, Rzeszowie i Zgierzu.

Przeczytaj także: Elektrownia Turów zamierza odbudować elektrownię wodną w Niedowie