Elektrownia Bełchatów należy do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK), spółki z Grupy Kapitałowej PGE. To największa w Europie jednostka zasilana węglem brunatnym. W Bełchatowie powstaje około 35 TWh energii elektrycznej, czyli 22% krajowej energii. Moc zainstalowana pracujących bloków energetycznych wynosi 5298 MW. W ramach modernizacji IOS zaplanowano dostosowanie absorberów do zmniejszonych poziomów emisji poprzez m.in. zabudowę półek sitowych TRAY. Do tego odbędzie się wymiana kompletnych poziomów zraszania z dyszami zraszającymi i wymiana lub modernizacja wentylatorów wspomagających. Prace przeprowadzi firma Rafako.


Po zakończeniu wielkiej modernizacji 10 bloków energetycznych bełchatowskiej elektrowni, która realizowana była od 2007 do 2016 r. i kosztowała ponad 7,7 mld zł, modernizacja IOS to kolejny krok w stronę jeszcze większej poprawy jakości powietrza. Począwszy od lat 90. do chwili obecnej, w Elektrowni Bełchatów emisja dwutlenku siarki zredukowana została o 90%, emisja tlenków azotu o 47%, a pyłów o 97% – mówi Robert Ostrowski, prezes PGE GiEK.

Planowane prace mają związek z dostosowaniem elektrowni do wymogów konkluzji BAT w zakresie emisji dwutlenku siarki. Wszystko ma być gotowe do stycznia 2022 r.

Przeczytaj także: Elektrownia Jaworzno – nowy blok w finalnej fazie realizacji