Zazwyczaj jest ona ukierunkowana na wskazanie korzystnych zmian. Wśród wielu typów takiej kontroli jest również audyt procesu produkcji.

Cele audytu

Podstawowym celem audytu, rozumianym w ogólnym ujęciu, jest ocena jakości oraz sformułowanie wniosków, które pomogą tę jakość podnieść. Zależnie od tego, jaki obszar jest objęty kontrolą i analizą, jego celem może być poprawa struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa czy ekonomiczne wykorzystanie energii elektrycznej.

Ostatecznie, po wskazaniu i wprowadzeniu w życie zaleceń pokontrolnych, funkcjonowanie firmy w danym obszarze powinno być tańsze i efektywniejsze. Jednym z częściej przeprowadzanych jest audyt procesu produkcyjnego. Jest on niezbędny do wprowadzenia optymalizacji, a w efekcie zwiększenia wydajności produkcji przy zachowaniu lub obniżeniu dotychczasowych kosztów.

Kontrola i analiza danych mają też charakter prewencyjny i są przeprowadzane w celu uniknięcia większych strat czy upadku przedsiębiorstwa.

Na czym polega audyt procesu?

Każdy audyt sprowadza się do kilku stałych elementów, jakimi są m.in. zebranie danych oraz analiza SWOT. Celem analizy jest wskazanie mocnych i słabych stron procesu produkcyjnego, takich jak zła organizacja pracy, brak należytej kontroli czy niewłaściwe zaprogramowanie maszyn. Jednym z częstych powodów niskiej wydajności jest brak automatyzacji.

Dzięki audytowi możliwe jest nie tylko wskazanie tych niedociągnięć, ale również praktyczne wyliczenie kosztów i zysków, jakich może się spodziewać przedsiębiorca po wprowadzeniu automatycznej linii do pakowania czy zakupie robotów spawalniczych. Jednym z elementów poddawanych analizie jest też kontrola jakości.

Zastosowanie niewłaściwych metod może prowadzić do ograniczonego wykrywania wad. W efekcie produkty są niepełnowartościowe i powodują straty. Z kolei gromadzenie danych niezbędnych do przeprowadzenia analizy może się odbywać poprzez wykorzystanie wielu metod. Zaliczają się do nich np. wywiady z pracownikami i kadrą zarządzającą czy przegląd dokumentacji procesu pod kątem jej zgodności z realizowanymi zadaniami. Można wymienić także instrukcje stanowiskowe, wykazy parametrów materiałów i produktów czy schemat flow-chart, który prezentuje mapę przebiegu procesów produkcyjnych.

Jakie obszary procesu produkcji podlegają kontroli audytora?

Audyt procesu produkcji wymaga kontroli i analizy wszystkich jego elementów, począwszy od zakupu i dostaw surowców oraz oceny ich jakości przez system organizacji pracy na linii produkcyjnej po kontrolę jakości i magazynowanie. Standardowe obszary objęte audytem to:

  • źródła pozyskiwania materiałów,
  • realizowanie dostaw surowców,
  • wielkość zatrudnienia,
  • organizacja pracy,
  • efektywność wykorzystania czasu pracy,
  • ilość zużywanych materiałów,
  • wielkość generowanych strat,
  • praca magazynu,
  • realizowanie dostaw produktów do klientów,
  • współczynnik ceny do jakości.

Wśród obszarów, które mają wpływ na realizację procesu produkcji i mogą zostać objęte audytem, są też:

  • utrzymanie ruchu – planowanie remontów i przeglądów maszyn, utrzymanie ich w ciągłej sprawności;
  • zarządzanie jakością – mierniki wewnętrzne i zewnętrzne, kontrola jakości, monitorowanie problemów;
  • standaryzacja procesów produkcyjnych i rozwój technologiczny;
  • logistyka wewnątrz zakładu – kontrola poziomu zapasów, przepływ materiałów, weryfikacja zgodności dostaw z zamówieniem;
  • kwalifikacje załogi.

Korzyści, jakie wynikają z audytu procesu produkcji

Korzyści z audytu są znaczące. Dzięki wykazaniu niedociągnięć, takich jak np. wspomniana wcześniej niewystarczająca kontrola jakości, przedsiębiorstwo może uniknąć strat, jakie wynikają ze zwrotów wadliwych wyrobów. W następstwie poprawia się też renoma marki i wzrasta sprzedaż.

Innym aspektem jest wskazanie zasadności zakupu lepszych surowców. Większa inwestycja nie musi niekorzystnie wpływać na kondycję finansową firmy. Lepsze surowce oznaczają też mniej strat i lepsze produkty, a to pozwala podnieść ich cenę. Jednym z powodów, dla których zleca się audyt procesu produkcyjnego, jest jego optymalizacja przez inwestycję w roboty czy automatykę przemysłową. Analiza SWOT wykazuje, które obszary mogą lub powinny zostać zautomatyzowane.