Ponad 30 miast podpisało deklarację na rzecz rozwoju elektromobilności. Samorządy zapowiedziały stworzenie optymalnych warunków sprzyjających tej dziedzinie. Inicjatorem podpisania deklaracji jest PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych).
Elektromobilność. Fot. pixabay.com
- Z inicjatywy PSPA włodarze ponad 30 miast podpisali deklarację na rzecz rozwoju elektrombilności
- Samorządy zamierzają tworzyć optymalne warunki dla m.in. elektrycznych aut i stacji ich ładowania
- Zadeklarowano także chęć promocji rozwiązań zeroemisyjnych
Deklaracja miast na rzecz rozwoju elektromobilności została podpisana m.in. przez prezydentów i wiceprezydentów Wrocławia, Częstochowy, Kielc, Białej Podlaskiej, Lublina, Słupska, Warszawy, Wałbrzycha, Sosnowca, Wejherowa, Olsztyna, Krakowa, Piekar Śląskich, Ełku, Świętochłowic, Zielonej Góry, Suwałk, Nowego Sącza, Tczewa, Tarnowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi, Puław, Ełku, Sosnowca, Torunia, Krosna i Kędzierzyna Koźla.
Samorządy zadeklarowały współpracę w ramach tworzenia optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi elektromobilności w swoich gminach. Wyraziły gotowość do udziału w dialogu branżowym, przyczyniającym się do rozbudowy flot pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania. Wskazały także potrzebę edukacji oraz promocji rozwiązań nisko- i zeroemisyjnych, i zapowiedziały intensyfikację działań prowadzących do upowszechnienia pojazdów elektrycznych, zarówno w transporcie publicznym, jak i prywatnym – głosi komunikat.
Od 2011 r. wprowadzamy elektromobilność do stołecznego transportu zbiorowego. Rozstrzygnęliśmy największy w Polsce przetarg na zakup autobusów elektrycznych, a ponadto inwestujemy w infrastrukturę ładowania. Zrównoważony transport poprawia komfort życia w polskich miastach, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na ochronę zdrowia ich mieszkańców – powiedział Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy. Zapowiedział też, że za kilka miesięcy ratusz wskaże ponad 1000 miejsc, w których będą mogły stanąć ładowarki, a to ponad 2000 nowych punktów.
Także Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydentka Słupska zapowiedziała konkretne działania, przede wszystkim obniżenie podatków od samochodów elektrycznych i instalację infrastruktury ładowania (te działania już podjęto). Jesteśmy kompaktowym, zdrowym miastem. Zamierzamy pogłębiać „zielony” charakter Słupska i rozwijać elektromobilność. Równolegle planujemy budować świadomość społeczną w zakresie zrównoważonego transportu, gdyż to właśnie od niej zależy bardzo dużo w zakresie wdrażania ekologicznych technologii – stwierdziła Krystyna Danilecka-Wojewódzka.
Przeczytaj także: Elektromobilność wchodzi do krakowskich instytucji miejskich
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.