Poczta Polska S.A., Grupa Enea i Kolejowe Zakłady Łączności (KZŁ) sp. z o.o. podpisały list intencyjny o wspólnej realizacji projektów i wymianie doświadczeń związanych z eksploatacją ładowarek i pojazdów elektrycznych.
Poczta Polska, Enea i KZŁ stawiają na elektromobilność. Fot. Adobe Stock / Olivier Le Moal
- Poczta Polska, Enea i KZŁ zadeklarowały współpracę na rzecz elektromobilności
- Poczta planuje rozwój floty elektrycznej i tworzenie stref czystego transportu
- Kolejowe Zakłady Łączności produkują rodzimą ładowarkę samochodów elektrycznych
List wpisuje się w program Poczty Polskiej (PP) „Elektromobilność”. Firma przygotowuje się do wprowadzenia Stref Czystego Transportu, które mają ograniczyć emisje zanieczyszczeń komunikacyjnych, m.in. pyłów i tlenków azotu i zmniejszyć natężenie ruchu samochodowego.
Firma liczy na wymianę doświadczeń z partnerami i wypracowanie rozwiązań wspomagających wdrażanie i eksploatację w pocztowej flocie pojazdów nisko- i zeroemisyjnych. Chce też rozwijać infrastrukturę wspomagającą elektromobilność, np. poprzez montaż ładowarek w sortowniach i przy placówkach pocztowych.
PP już zamówiła pierwsze samochody elektryczne o ładowności do 800 kg i masie do 3,5 tony. W listopadzie zaczną transportować przesyłki w kilku miastach w listopadzie.
Enea podkreśla, że wykorzystanie na dużą skalę pojazdów elektrycznych wymaga powstania odpowiedniego ekosystemu. Jego częścią są sieci energetyczne oraz podłączone do nich stacje ładowania samochodów elektrycznych.
Enea Serwis posiada doświadczenie w kompleksowym montażu i serwisie stacji ładowania samochodów elektrycznych. Prowadzimy również audyty i prace projektowe związane z tworzeniem optymalnej sieci punktów ładowania – powiedział Sławomir Szczot, wiceprezes Enei Serwis ds. rozwoju.
KZŁ jest producentem polskiej ładowarki dla samochodów elektrycznych „ecoMoto”. To stacje przygotowane na potrzeby Poczty Polskiej, zgodne z wymogami Ustawy o elektromobilności. Każda posiada dwa gniazda ładowania o mocy 22 kW oraz system zabezpieczeń. Obsługa jest prosta i intuicyjna, a do uruchomienia ładowarki nie trzeba rejestrować się w żadnym systemie ani posiadać specjalnej karty.
Na świecie coraz więcej państw wprowadza elektryczne floty do spółek pocztowych i kurierskich. Z samochodów elektrycznych korzystają np. Royal Mail w Wielkiej Brytanii, Deutsche Post DHL w Niemczech oraz Grupa La Poste we Francji.
Przeczytaj także: Orlen wprowadza w Niemczech ładowarki samochodów elektrycznych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.