Powód braku porozumienia

Piechociński wyjaśnił, że głównym powodem braku porozumienia między stronami jest różnica interesów. Jako przykład podał podmioty zainteresowane instalacjami fotowoltaicznymi chińskiej produkcji. Rząd natomiast chce odnawialnych źródeł energii opartych o polskie surowce, techniki i technologie.

Przedstawiciele branży OZE zwrócili się wczoraj do premiera z apelem o odrzucenie projektu ustawy argumentując, iż jest on szkodliwy dla gospodarki i społeczeństwa.

Stanowisko Ministerstwa Gospodarki

Resort gospodarki musi wypełnić zobowiązania polityki klimatycznej UE w zakresie udziału OZE w produkcji energii, zatem projekt ustawy wprowadza nowe zasady wsparcia odnawialnych źródeł energii. Podmiot, który zaproponuje najniższą cenę energii, otrzyma gwarancję jej zakupu nawet przez 15 lat (po zaoferowanej cenie waloryzowanej o wskaźnik inflacji).

Spór wokół łupków

Projekt ustawy dotyczącej gazu łupkowego, który według Piechocińskiego ma trafić do sejmu jeszcze w styczniu br., ma przyspieszyć procesy inwestycyjne i zachęcić inwestorów do kontynuowania poszukiwań i eksploatacji gazu łupkowego w naszym kraju.

Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński podkreślił natomiast, że chce prowadzić dialog z inwestorami. Zależy mu też na jak najszybszym zakończeniu prac nad ustawą. W trakcie spotkania z przedstawicielami inwestorów i ekspertów rozmowach branży poruszono także kwestię zasad udzielania koncesji, w tym ustanowienia jednej koncesji na prace poszukiwawcze, rozpoznawcze i wydobywcze, przy możliwości zwolnienia niektórych prac poszukiwawczych z wymogu uzyskania koncesji.

Po spotkaniu podkreślono, że przepisy muszą umożliwiać inwestorom swobodę działania, ale też zachęcać ich do prowadzenia intensywnych prac i wywiązywania się z harmonogramów.

Czytaj też: Kiedy będzie ustawa ws. gazu łupkowego?