Odcinanie dostępu do internetu za ściąganie pirackich plików było do tej pory jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w dyskusjach nad tzw. pakietem telekomunikacyjnym. W negocjacjach z eurodeputowanymi Francja broniła swojego pomysłu karania internetowych piratów odcięciem od sieci - jeśli nie poskutkują dwukrotne ostrzeżenia (PAP). Zadecydować o tym miałby specjalnie powołany urząd.

Uzgodniony kompromis stanowi, że ewentualne ograniczenie prawa dostępu do internetu musi być decyzją niezależnego, bezstronnego trybunału (a nie administracyjną decyzją urzędu). Kraje członkowskie będą miały obowiązek poszanowania "podstawowych praw i wolności, zwłaszcza prawa do prywatności, wolności wypowiedzi i dostępu do informacji" obywateli UE - PAP.

Ponadto Komisja Europejska zainaugurowała we wtorek internetowy przewodnik, z którego można si ę dowiedzieć jak bezpiecznie poruszać się w świecie on-line. Pod adresem www.ec.europa.eu/eyouguide KE zamieściła porady dotyczące m.in. ochrony prywatności.

Oto co umożliwia unijny pakiet telekomunikacyjny:
- zmianę operatora w 1 dzień;
- promuje strony internetowych porównywarek cen usług;
- pozwala krajowym organom regulacyjnym nakładać na operatorów obowiązek zapewnienia usługi osobom niepełnosprawnym;
- możliwość negocjacji ceny z operatorem, jeśli miesięczne rachunki przekroczą określoną sumę;
- ujawnienia przez przypadek danych klienta w sieci, dostawca internetu będzie musiał o tym poinformować poszkodowanego i wyjaśnić incydent;
- przed podpisaniem umowy dostawca będzie musiał poinformować, na jak długo klient wiąże się z wybraną usługą, przy czym będzie mógł wymagać maksymalnie 24 mies. lojalności.

Przepisy dają też nowe uprawnienia krajowym regulatorom (takim jak polski Urząd Komunikacji Elektronicznej), np. w wyjątkowych okolicznościach będą oni mogli zarządzić podział funkcjonalny dawnych monopolistów, którzy wciąż mają dominującą pozycję na rynku telekomunikacyjnym.
Latem br. zostanie powołany do życia unijny urząd ds. regulacji telekomunikacji, który ma zapewnić większą współpracę organów krajowych.