Na uruchomieniu takiej platformy skorzystają widzowie, którzy otrzymali bezpłatny dostęp do usług telewizyjnych w najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Jest to możliwe poprzez zastosowanie najnowszej cyfrowej technologii w odbiorze kanałów TP jak również wielu innych kanałów, które są nawigowanie przez EPG (Electronic Program Guide).

Na początek Telewizja wystartowała z ofertą bezpłatną, bo tej najbardziej oczekują widzowie. Teraz będzie czas na przygotowanie oferty płatnej. W początkowej fazie realizacji projektu TVP skupia się na tym, by dostarczyć widzom około 20 bezpłatnych kanałów, natomiast kolejne 20 programów będzie niskopłatne. Jedna z zasad przyjętych przez TVP jest to, by nie faworyzować tych, którzy chcą odbierać np. 100 programów. Chodzi raczej o to, by widz miał prawo do wyboru jedynie tych programów, na jakich mu zależy. 

Nad utworzeniem platformy cyfrowej Telewizja Polska pracuje już od kilku lat. Opracowany model biznesowy platformy został stworzony na wzór brytyjskiej BBC i jej platformy FreeView. Teraz TVP będzie mogła w pełni realizować misję wspomagania cyfryzacji Polski.

Nadawca publiczny, jakim jest TVP jest zobowiązany do budowy własnego, nowoczesnego i niezależnego systemu cyfrowej dystrybucji satelitarnej. Wynika to z Ustawy o radiofonii i telewizji.

Model programowy platformy TVP S.A. koncentruje się na trzech podstawowych przesłankach:
- platforma ma być bezpłatna, a jej zadaniem jest oferowanie klientom dostępu do podstawowych i najpopularniejszych programów telewizyjnych TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP HD, TVP Kultura, TVP Historia, TV Polonia jak również polskich kanałów typu free to air, które wynajmują od TVP miejsce na transponderach satelitarnych: TV Puls, TV Trwam;
- umożliwienie do kanałów Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, co umożliwi jednorazowa opłata za kartę abonencką;
- platforma płatna, oparta na modelu à la carte, który w szerokim zakresie nie jest obecny na polskim rynku. Zakłada on, że odbiorca może oglądać pojedynce kanały, zamiast całych pakietów i nie wiąże się długotrwałą umową.

Platforma w całości zostanie oddana do końca roku, kiedy zostanie uzupełniona o brakujące elementy.

Jak powiedział Wiesław Łodzikowski, przewodniczący zespołu projektowego, Dyrektor Biura Technologii, Inwestycji i Zakupów TVP S.A. "Sygnał w platformie cyfrowej TVP będzie kodowany w MPEG4, standardzie, który będzie taki sam jak standard przyszłej cyfrowej telewizji naziemnej. Oznacza to, że za pośrednictwem hybrydowych systemów odbiorczych (TV, STB) będzie można odbierać zarówno cyfrowy sygnał satelitarny naszej platformy, jak i cyfrowy sygnał naziemny (dzisiaj nadawany testowo sygnał dla multipleksu pierwszego), który do 2013 całkowicie zastąpi obecne nadawanie analogowe".

Aby móc odbierać kanały z platformy cyfrowej TVP, odbiorca musi nabyć dekoder i antenę, za które wnosi jednorazową opłatę.