\"\"Unikalny kształt systemu Dura-Track® powoduje, że nie tonie on w błocie nawet, jeśli występuje bardzo duży nacisk np. powodowany przez dźwigi czy TIR-y.
Cecha ta powoduje, że dla rynku budowlanego pojawiają się całkowicie nowe możliwości, a ponadto może być stosowany m.in. w górnictwie odkrywkowym, ratownictwie czy leśnictwie.

Dodatkową zaletą jest fakt, że do montowania kratownic nie jest konieczne przygotowanie specjalnego podłoża, a wystarczy je jedynie położyć na błocie. Ponadto lekkość płyty systemowej Dura-Track® powoduje, że łatwo się ją przewozi bez specjalnego sprzętu drogowego. Wprowadzenie innowacji konstrukcji powoduje, że te same elementy można użytkowac wielokrotnie, co jest związane z łatwym montażem oraz demontażem oraz wytrzymałością systemu.

\"\"Niewątpliwą zaletą systemu Dura-Track® jest to, iż w żaden sposób nie wpływa on na środowisko naturalne i jest mu zupełnie przyjazny. Dzięki niemu możliwa jest takie przygotowanie infrastruktury pod budowę drogi, by nie ingerować w naturalne otoczenie. Według inzynierów z firmy Dura-Track®, przy zastosowaniu nowego systemu możliwe byłoby przykładowo zbudowanie autostrady przez teren Doliny Rospudy, nie powodując degradacji środowiska naturalnego.

Zasadniczym elementem systemu drogowego Dura-Track® jest kratownica, złożona z czworościanów foremnych i wykonana z trzech warstw prętów stalowych. Rozłożenie obciążeń na wielu różnie zorientowanych płaszczyznach powoduje stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Dzięki temu możliwe jest  nejlepsze wykorzystanie nośności gruntu również w sytuacjach, gdy podłoże jest bagniste, torfowe, piaszczyste czy błotne.

\"\"Jak powiedział Wojciech Dolnicki - inżynier techniczny związany z projektem Dura-Track® "Nasz system jest całkowicie nowatorskim projektem. Nie ma na świecie drugiego takiego rozwiązania – które jest efektywne, a przy tym w pełni ekologiczne, przyjazne środowisku. Zastosowanie Dura-Track® umożliwia budowanie dróg serwisowych w terenie chronionym bez zniszczenia ekosystemu. Dlaczego? Ponieważ jego elementy nie wiążą się z gruntem. Można drogę położyć i zdemontować. Dzięki temu nie degraduje się podłoża, na którym prowadzone są prace. Unikalne jest też to, że nasze kratownice nie toną w błocie"

Produkt został opatentowany i wprowadzony na rynek przez firmę INTERGEO Real Estate Development sp. z o.o. z Krakowa.