Tym samym w nowym centrum wrocławskim znajdzie pracę około 3 tys. informatyków. Spora część kadry ma być rekrutowana z osób, które ukończyły Politechnikę wrocławską i krakowską AGH. To największa inwestycja we Wrocławiu od lat, ale i bardzo znacząca w skali całego kraju.

"Usługi informatyczne są jedną z głównych sił napędowych innowacyjnej gospodarki i pełnią dużą rolę w jej rozwoju. Dzięki nowemu centrum IT we Wrocławiu będziemy mogli dzielić się najlepszymi praktykami w zakresie nowoczesnych technologii" powiedział wiceminister Rafał Baniak w czasie podpisania umowy o dofinansowanie nowej inwestycji IBM w ramach poddziałania 4.5.2 PO IG. Podkreślił również, że "Centrum usług IT stanie się jednym z najważniejszych pracodawców w regionie. (...) Powstaną nowe miejsca pracy w sektorze nowoczesnych technologii, rozwiną się ośrodki akademickie oraz współpraca biznesu z jednostkami naukowo-badawczymi. (...) Dzisiejszą decyzją IBM udowadnia, że zachodnie firmy postrzegają nasz kraj, jako atrakcyjne miejsce inwestycyjne" - słowa Baniaka cytuje na swoich stronach internetowych Ministerstwo Gospodarki.

W czasie wczorajszego spotkania Dyrektor Generalna IBM Polska, Anna Sieńko powiedziała, że wybór tej lokalizacji na inwestycję IBM był podyktowany "ze względu na szeroki rynek pracy. Region Dolnego Śląska oferuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów technicznych ze znajomością języków obcych".

Realizacja projektu pn. „Utworzenie miejsc pracy w centrum usług wspólnych IBM we Wrocławiu” zakłada utworzenie przez IBM centrum IT - Global Services Delivery Centre Polska Sp. z o.o. (GSDC) we Wrocławiu. To ósme na świecie tego typu centrum i czwarte w UE. Docelowo centrum IT będzie drugim pod względem wielkości Centrum Usług Wspólnych IDC na świecie.

Koszt przedsięwzięcia obliczono na 605 728 747,85 zł, a dofinansowanie wyniesie 84 861 638,03 zł, czyli 30% kosztów kwalifikowanych. W 85% inwestycja jest finansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a w 15% z kasy państwowej.