Budowa tego zbiornika to jedna z najważniejszych i największych inwestycji hydrotechnicznych w kraju, a jego realizacja jest już opóźniona o kilka lat. Aktualnie pozyskiwane są różnego rodzaju pozwolenia, które przyspieszą budowę. Gotowy jest już raport oddziaływania na środowisko. Kiedy kwestie środowiskowe zostaną załatwione, możliwe będzie staranie się o pozwolenie na budowę. Problemem jednak nadal są nieuregulowane kwestie gruntowe, gdyż konieczne jest jeszcze pozyskanie 15% gruntów, na których zostanie wykonane obwałowanie i blisko 50% gruntów pod sam zbiornik.

Akceptację prawną zyskał już plan zagospodarowania terenów gminy Lubomia, co m.in. pozwoli na wszczęcie rozmów w sprawie wykupu gruntów pod nową wieś. Konieczne będzie przeniesienie ze starych Nieboczów do nowych m.in. kościół, cmentarza, kapliczki, remizy. Opóźnienia dotyczące przenosin wsi wynikają z postawy niektórych mieszkańców, którzy żądają zbyt wysokich cen za swoje działki.

Pojemność zbiornika Racibórz Dolny ma wynieść około 185 mln m3. Dzięki niemu ograniczony zostanie wpływ Odry i Nysy Łużyckiej na tworzenie przez te rzeki fal powodziowych.

Budowa zbiornika planowana jest etapowo. Jeden z etapów ze względu na konieczność osiągnięcia celów środowiskowych, wynikających ze zobowiązań względem funduszy unijnych, ma być zakończony w 2014 r. Kolejny, na realizację którego pieniądze będą pochodziły m.in. ze środków Banku Światowego, może trwać do końca 2015 r.

Koszt budowy zbiornika szacuje się na 1 mld 337 mln zł, czyli 336 mln EUR. Rząd przeznaczy na ten cel 250 mln EUR. Budowa będzie finansowana m.in. ze środków Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rady Europy i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przez wiele lat nie było środków na finansowanie tej inwestycji. Dopiero wiosną 2007 r. rząd potwierdził, że przeznaczy na tę budowę 250 mln EUR. Od tej pory trwa wykup nieruchomości pod budowę i inne przygotowania.