Instytut Badawczy Dróg i Mostów we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Geosyntetycznym zorganizował w dniu 3 marca seminarium pod nazwą \"Skarpy Drogowe\". Spotkanie odbyło się w Warszawskim Domu Technika NOT.
Fot. inzynieria.com
Zasadniczym celem, przyświecającym jego organizatorom, była popularyzacja wiedzy o projektowaniu i budowie skarp drogowych. Do udziału zostali zaproszeni przede wszystkim projektanci, wykonawcy i inwestorzy oraz pracownicy administracji, związanych z procesem decyzyjnym.
Pierwsza część spotkania poświęcona była skarpom i konstrukcjom oporowym. W jednym z prezentowanych referatów na przykładzie ścian oporowych prelegenci starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy w budownictwie betonowym jesteśmy skazani tylko na jedną technologię - zastosowanie częściowej prefabrykacji. W innym wystąpieniu autor rozważał na temat zasad projektowania i budowy konstrukcji oporowych i przyczółków z gruntu zbrojonego geosyntetykami. Kolejna prezentacja miała na celu przedstawienie programów obliczeniowych, wykorzystywanych w kraju do wykonywania obliczeń statycznych konstrukcji ziemnych z gruntu zbrojonego. W dalszej części spotkania można było wysłuchać wystąpienia związanego z ważnymi czynnikami niezawodności konstrukcji oporowych i przyczółków z gruntu zbrojonego, przedstawione na przykładach. Ostatnim w tej części był temat dotyczący analizy konstrukcji ściany gwoździowanej na przykładzie projektu zabezpieczenia skarp głębokiego wykopu drogowego w ciągu DE S69 na odcinku Milówka-Szare, w którym prelegent omówił zagadnienie począwszy od rozpoznania, poprzez projekt i jego realizację.
Druga część spotkania skupiała się wokół problematyki zabezpieczeń przeciwerozyjnych. W tym panelu można było zapoznać się z praktycznymi przykładami rozwiązań w sytuacjach zapobiegania erozji skarp. Inne z wystąpień koncentrowało wokół zagadnienia gospodarki wodnej na skarpach i obiektach drogowych. Ponadto poruszano też kwestię agrogeotechnicznych wymogów w projektowaniu, budowie i eksploatacji skarp i poboczy drogowych czy zastosowania systemów geokomórkowych do zabezpieczeń przeciwerozyjnych skarp i zboczy w budownictwie drogowym. Na zakończenie przedstawiono instrukcję zakładania i utrzymania zieleni przydrożnej.
Całości spotkania towarzyszyły dyskusje i wymiana doświadczeń oraz spostrzeżeń wywołanych wśród obecnych poruszanymi w czasie seminarium tematami.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.