Jak ocenili eksperci ze stowarzyszenia Instytut Informatyki Śledczej, polskie przepisy i procedury sądowe, dotyczące postępowania z elektronicznym materiałem dowodowym, wymagają zmian. Według nich zmienić się powinny m.in. zasady analizowania takich dowodów.

Obecnie elektroniczny materiał dowodowy traktowany jest jak każdy inny dowód rzeczowy. Informacja cyfrowa jest jednak bardzo podatna na manipulację, co może powodować utratę jej wartości dowodowej. Eksperci uznali, iż kluczowy dla wiarygodności takich dowodów jest etap zabezpieczania nośników cyfrowych. Zestaw najlepszych praktyk w tym zakresie stowarzyszenie opublikowało na swojej stronie internetowej.
Problematyka elektronicznego materiału dowodowego nie jest uregulowana ustawowo. Rozwiązaniem miałoby być, wg ekspertów, wprowadzenie do polskich przepisów reguł zawartych w tzw. cyberkonwencji, wypracowanej w ramach jednego z zespołów roboczych ONZ. Wskazują oni również na konieczność odpowiednich szkoleń dla prokuratorów i sędziów, np. w ramach Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury - instytucji podległej Ministerstwu Sprawiedliwości, służącej kształceniu ustawicznemu tych grup zawodowych.
Podczas kwietniowej Ogólnopolskiej Konferencji Informatyki Śledczej, 93% ankietowanych specjalistów IT, biegłych sądowych z zakresu informatyki, prawników i przedstawicieli służb mundurowych oceniło, iż prawo jest niedostosowane do współczesnego, skomputeryzowanego świata.
Instytut Informatyki Śledczej to ogólnopolskie stowarzyszenie, stawiające sobie za cel m.in. rozwój tej dziedziny informatyki oraz edukację na temat zagrożeń związanych z rozwojem technologii informatycznych i sposobów na podniesienie bezpieczeństwa informacji.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.