Na terenie naszego kraju wciąż jest wiele trudno dostępnych miejsc, do których dociągnięcie internetu nie jest opłacalne. Dotychczas w sprawie likwidacji tych białych plam więcej się mówiło, niż działało, ale teraz jest szansa na przełom.

Aby również mieszkańcy trudno dostępnych miejsc mieli dostęp do szerokopasmowego internetu, powstało działanie 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dzięki funduszom z Unii Europejskiej w wysokości 200 mln EUR mają zniknąć białe plamy na internetowej mapie Polski. O dofinansowanie mogą starać się mali i średni operatorzy komunikacyjni.
Do tej pory budowa dostępu do sieci w trudno dostępnych miejscach szła naprawdę źle. W pierwszych konkursach nie było chętnych, natomiast w ubiegłym roku niektóre firmy masowo składały wnioski na wiele miejscowości, a ostatecznie podłączały do sieci niewielką liczbę użytkowników. Tym samym blokowały projekty innych firm, ponieważ w gminie mógł być tylko jeden operator. Dlatego w celu usprawnienia działań Urząd Komunikacji Elektronicznej mocno zmienił regulamin.
"Obecnie podstawowym kryterium będzie stopień nasycenia konkretnej miejscowości usługami szerokopasmowego internetu. Musi być on niższy niż 30%. Wcześniej nie było tego wymogu. Inna zmiana - jeśli firma przez dwa lata nie rozwinie sieci do wymaganego poziomu, na jej terenie będzie mógł zacząć działać drugi operator. To wymusi staranność" - informuje Anna Streżyńska, prezes UKE.
Teraz firmy składające wnioski będą musiały podać liczbę planowanych użytkowników do podłączenia w każdej miejscowości objętej projektem. Zdaniem UKE dzięki nowym zasadom zwiększy się liczba miejscowości, które mogą być objęte inwestycjami. Wcześniej sieć tzw. ostatniej mili mogła obejmować 12,7 tys. miejscowości, a teraz 19,4 tys.
Mali operatorzy są zadowoleni ze zmian w regulaminie. Uważają, że nowe kryteria są bardziej konkretne i sprawiedliwe, a także bardziej korzystne dla mniejszych firm.
Również zdaniem ekspertów wprowadzone zmiany umożliwią postęp w internetowych inwestycjach, ponieważ nie będzie już problemu blokowania miejscowości. Podkreślają, że dotację mają szanse dostać projekty najlepsze, a nie te, które zostały złożone najszybciej. Ponadto nałożone ograniczenie czasowe projektu także powinno przyspieszyć całe działanie.
Najbliższy konkurs na nowych zasadach ruszy pod koniec października i potrwa do końca roku.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.