Krakowskie przedsiębiorstwo wodociągowe zwraca uwagę na fakt, że zgodnie z proponowanymi podwyżkami stawka krakowska dorówna tej ze śląskich miast za sześć lat, a zatem w Krakowie i tak jest tanio.

O ile MPWiK zakładało, że cena wody będzie rosła o około 10% na rok, teraz okazuje się, że będzie to jednak 14%. Dodatkowe pieniądze pozyskane w ten sposób mają być przeznaczone na inwestycje. Ze zgromadzonych w wyniku podwyżki ceny za wodę pieniędzy ma powstać za cztery lata 83 km sieci kanalizacyjnej. Koszt tej budowy to około 100 mln zł.

W ciągu kilku lat na terenie Krakowa przewidziane są do realizacji kolejne inwestycje. M.in. zbudowane zostaną zbiorniki dla rejonu Górki Narodowej, co spowoduje zwiększenie ciśnienia wody w kranach. Obecnie teren ten bardzo się rozbudowuje, a rosnąca liczba odbiorców wody wpływa na to, że istniejące systemy stają się niewydolne. Do modernizacji przeznaczone są też m.in. zakłady uzdatniania wody Dłubnia, Raba i Rudawa. Koszt tych prac szacuje się na 153 mln zł, a ich konsekwencją ma być poprawa jakości wody poprzez zastąpienie chloru ozonem. W planach jest też wymiana rur azbestowych.

Pieniądze na te wszystkie działania pozyskane zostaną m.in. w ramach kredytów, dotacji z UE oraz opłat wnoszonych przez mieszkańców miasta.