Spotkanie skierowane było przede wszystkim do pracowników samorządów, przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, urbanistów, a także prawników zajmujących się tematyką gospodarki wodno-ściekowej, jednak zaprosiliśmy do udziału wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Webinarium poprowadzili dwaj cenieni eksperci z wieloletnim doświadczeniem:

dr Jędrzej Bujny – radca prawny, doktor nauk prawnych, właściciel Kancelarii Prawnej BUJNY Prawo dla ekosystemu; od blisko 20 lat wspiera podmioty działające w sektorze infrastrukturalnym i komunalnym ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki odpadowej oraz wodociągowo-kanalizacyjnej,

 

 

Grzegorz Gałabuda z firmy SID Szkolenia i Doradztwo sp. z o.o., ekonomista, doradca zarządów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych; biegły w sprawach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, jak również Najwyższej Izby Kontroli w zakresie weryfikacji wniosków o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

 

Odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z terenów zurbanizowanych to jedno z kluczowych zadań jednostek samorządu terytorialnego. W praktyce budzi jednak wiele pytań i wątpliwości. Celem webinarium było omówienie najważniejszych zagadnień związanych z odpowiedzialnością, zasadami taryfikowania oraz miejscem wód opadowych i roztopowych w systemie zbiorowego odprowadzania ścieków.

Podczas spotkania eksperci przyjrzeli się trzem głównym obszarom. Omówili, kto – zgodnie z obowiązującymi przepisami – ponosi odpowiedzialność za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z terenów gminy. Poruszyli kwestie związane z taryfikacją tych usług. Innym tematem były wody opadowe i roztopowe w kontekście taryf za zbiorowe odprowadzanie ścieków – uczestnicy poznali aktualne interpretacje, stanowiska organów i orzecznictwo sądowe, które mają istotne znaczenie dla praktyki samorządowej.