Dostęp do internetu a zwłaszcza do szybko działających sieci jest nadal piętą achillesową Polski. Z szybkiego internetu korzysta obecnie tylko 17% użytkowników, jednak rząd zakłada, że w ciągu czterech lat sytuacja się poprawi i dostęp taki będą mieć wszyscy.
sxc.hu
Aktualnie tylko około 17% Polaków korzysta z dostępu do szerokopasmowego internetu, czyli posiada podłączenie do sieci o prędkości przesyłu danych wynoszącej minimum 5Mb/s. Dla przykładu - w Rumunii jest to aż 51% użytkowników.
Zadaniem rządu jest stworzenie takich warunków prawnych, by budowa nowoczesnych sieci światłowodowych i radiowych, za pomocą których możliwe są szybkie transfery, była łatwiejsza. Rząd twierdzi, że sporo w tym zakresie zostało już uczynione i nadal trwają prace nad kolejnymi ułatwieniami, m.in. prowadzone są prace nad rozporządzeniem w sprawie obowiązku wyposażenia nowo postawionych budynków w szybki internet i uwolnieniem częstotliwości 800 MHz z dywidendy cyfrowej - podaje Puls Biznesu.
Istnieje też porozumienie firm TP, Hawe i Alcatel, na podstawie którego z wykorzystaniem dotacji unijnych powstaną sieci szerokopasmowe. Urzędnicy z resortu infrastruktury nakłaniają firmy prywatne do udziału w takich projektach.
Do 2015 r. powstanie 20-30 tys. km sieci światłowodowej, z której mogą korzystać wszyscy operatorzy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.