Wykonane w Toruniu prace były niezbędne, bo część systemu pamięta czasy z końca XIX w. W sytuacji przeprowadzania takich prac w zwartej miejskiej zabudowie najlepiej sprawdzają się technologie bezwykopowe i właśnie dzięki takiemu wyborowi udało się wykonać prace sprawnie i szybko oraz bez utrudnień dla funkcjonowania miasta.

Stosując technologię wykładziny termoutwardzalnej zbudowano 13 km sieci. W trakcie odnowy kanałów w ich wnętrzu instalowano wykładzinę nasączoną żywicą, dopasowującą się do kształtu przewodu. Wprowadzanie wykładziny do kanałów odbywało się z wykorzystaniem studni kanalizacyjnych oraz robotów, a prace wykonywane pod powierzchnią obserwowano za pomocą kamer.

Wybór tej technologii bezpośrednio nie tylko pozwolił na uniknięcie uciążliwych dla funkcjonowania w mieście wykopów, ale też dzięki zastosowaniu rękawa utwardzanego uzyskano wysokie parametry odnawianych kanałów. Kolejną zaletą z zastosowanej metody jest to, że nie istnieją złącza, za pośrednictwem których mogłoby dochodzić do procesów infiltracji czy eksfiltracji.

Wśród korzyści z wykonanych prac można wymienić m.in. likwidację 90% szamb. Zamiarem miasta jest doprowadzenie do 100% skanalizowania miasta. Obecnie Toruń jest skanalizowany w 95%.

Prace polegające na uszczelnieniu kanalizacji w Toruniu przeprowadziło konsorcjum, którego liderem była firma Infra S.A. Zgodnie z kontraktem prace miały się zakończyć w sierpniu przyszłego roku.

Renowację wykonano dzięki wsparciu w ramach unijnej dotacji. Z pozyskanych pieniędzy udało się również zakupić dwa nowoczesne pojazdy do czyszczenia sieci kanalizacyjnej wyposażone w system recyklingu wody.

Więcej o renowacji w Toruniu