W ramach inwestycji powstanie sieć szkieletowa, która połączy ze sobą rybnickie instytucje publiczne. W sumie w szerokopasmowej sieci znajdą się 133 instytucje. Równolegle do tej sieci budowana będzie tzw. sieć otwarta, do której będą mieli dostęp także operatorzy prywatni.

W sumie powstanie 59 km tzw. kanalizacji teletechnicznej, 75 km kablowej sieci światłowodowej, dziewięć głównych węzłów sieci połączonych ze sobą łączami o przepustowości 10 gigabitów na sekundę, Centrum Przetwarzania Danych, cztery infokioski oraz punkt styku z operatorami telekomunikacyjnymi. Właścicielem sieci pozostanie miasto Rybnik.

Projekt zrealizuje wyłoniona w przetargu spółka Eltel Networks SA z Poznania.  Rybnik należy do pierwszych miast w Polsce, realizujących taką inwestycję z inicjatywy i środków samorządu. Wkład miejskiego budżetu w przedsięwzięcie wynosi 3,7 mln zł.

Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych umożliwia zaangażowanie samorządu praktycznie we wszystkich dziedzinach związanych z telekomunikacją. Ustawa opisuje, na jakich warunkach samorząd może budować infrastrukturę, w szczególności pasywną, dostarczać sieci telekomunikacyjne, pełnić funkcje operatorskie czy dostawcy usług.