Organizacją Szkoły zajęła się Katedra Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a jej partnerem został Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Patronat honorowy nad SGO2012 objął Przewodniczący Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk JM Rektor AGH prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś, natomiast patronat medialny - m.in. dwumiesięcznik „Geoinżynieria drogi mosty tunele” oraz portal www.inzynieria.com.

SGO2012 miała za zadanie przedstawienie najnowszej wiedzy oraz aktualnych problemów górnictwa odkrywkowego z praktycznego punktu widzenia. Celem organizatorów było połączenie trzech aspektów: możliwości poznania nowych rozwiązań pod kątem praktycznym, wymiany doświadczeń oraz integracji środowiska górniczego. 

W wydarzeniu udział wzięło 220 uczestników – przedstawicieli wielu instytutów naukowych, kopalń odkrywkowych, a także firm zaplecza technicznego tej gałęzi przemysłu. Ponadto na obradach pojawiło się liczne grono studentów Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH, dla których była to doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy i poznania bardziej praktycznej strony górnictwa odkrywkowego.

Tematyka pierwszej edycji była poświęcona dwóm obszarom. Pierwszy był związany z nowoczesnymi rozwiązaniami informatycznymi do projektowania i prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego. Skupiono się tutaj na nowoczesnych metodach pozyskiwania danych geoprzestrzennych, metodach modelowania złóż kopalin oraz na rozwiązaniach informatycznych wspomagających roboty górnicze.

Drugi zakres tematyczny dotyczył optymalnego doboru maszyn w kopalni odkrywkowej i obejmował zasady efektywnego doboru maszyn w układach ciągłych, zasady efektywnego doboru maszyn w układach cyklicznych oraz projektowanie optymalnego zakładu przeróbczego.Oba dni były po brzegi wypełnione referatami, po których odbywały się kilkuminutowe dyskusje, mające na celu wyjaśnienie wszystkich wątpliwości oraz wymianę doświadczeń.

Każdy dzień składał się z trzech sesji tematycznych. Pierwsza dotyczyła nowoczesnych metod pozyskiwania danych geoprzestrzennych, które, jak powiedział dr inż. Artur Krawczyk z AGH Kraków, powinny być łatwiej osiągalne dzięki dyrektywie INSPIRE, a duża część z nich udostępniona publicznie do roku 2014. Podkreślono także wzrastającą rolę skanowania laserowego jako nowoczesnej metody pozyskiwania precyzyjnych danych niezbędnych do prowadzenia ruchu w kopalniach odkrywkowych. 

Kolejna sesja dotyczyła zagadnień nowoczesnych metod modelowania złóż kopalin. Niezastąpiona w tym temacie była prezentacja prof. dr. hab. Jacka Muchy z AGH Kraków, który przedstawił generalne zasady modelowania złóż kopalin stałych geostatystycznymi metodami 2D i 3D. Zwrócił także uwagę na fakt, iż dotychczasowy stan jakości opróbowania i poprawności rejestrowania jego wyników w bazach danych kopalń jest nadal niezadowalający.

O swoich doświadczeniach przy tworzeniu modeli złóż węgla brunatnego mówili także: Michał Kłos z PRGW oraz Waldemar Jończyk z PGE GiEK S.A. Oddział KWB Bełchatów. W trakcie obrad przedstawiono również możliwości oprogramowania do zastosowań górniczych m.in. MineScape firmy Ventyx, Surpac firmy Gemcom, Geo-lisp, Geostar firmy Softprojekt czy Softmine firmy PRGW. 

Ostatnia sesja w pierwszym dniu dotyczyła nowoczesnych rozwiązań informatycznych wspomagających projektowanie kopalń odkrywkowych i prowadzenie ruchu zakładu górniczego. Prezentowano tu rozwiązania stosowane zarówno w kopalniach węgla brunatnego, jak i w kopalniach surowców skalnych, m.in. oprogramowanie Gemcom Surpac.

Drugi dzień Szkoły dotyczył już innego tematu, jednak również bardzo ważnego z punktu widzenia górnictwa odkrywkowego, a mianowicie optymalnego doboru maszyn w kopalniach. Tutaj również obrady zostały podzielone na trzy sesje tematyczne. Pierwszą z nich były zasady efektywnego doboru maszyn w układach ciągłych. O stosowaniu koparek wielonaczyniowych mówił dr hab. inż. Zbigniew Kasztelewicz, prof. AGH. Przedstawił on własny wskaźnik doboru koparek, który oprócz wielkości technicznych maszyny powinien uwzględniać wielkości ekonomiczne, takie jak: cena koparki oraz jej koszty eksploatacyjne. 

Niezwykle ciekawy był również kolejny panel prezentacji dotyczących zasad efektywnego doboru maszyn w układach cyklicznych. Tutaj swoje doświadczenia prezentowali najwięksi producenci koparek jednonaczyniowych, ładowarek i wozideł, a mianowicie: CAT, Komatsu, Liebherr oraz Volvo. Z dużym zainteresowaniem wysłuchano prezentacji mgr inż. Andrzeja Tokarczuka z Komatsu Poland sp. z o.o., dotyczącej wyposażenia kopalni wapienia „Kujawy”, zalet satelitarnego systemu monitorowania maszyn oraz powodów wprowadzenia do urabiania margli kredowych spycharko-zrywarki KOMATSU D475A-5 w kopalni „Folwark” należącej do Górażdże Cement. 

Z kolei o konkurencyjnych maszynach firmy CAT opowiedział mgr inż. Jarosław Wojtanowski z Bergerat Monnoyeur sp. z o.o. Firma ta dostarczyła w ostatnim czasie 10 maszyn do kopalni melafiru „Tłumaczów”, będącej obecnie jedną z najnowocześniejszych kopalń w Polsce. 

Oprócz możliwości wysłuchania licznych wykładów i prezentacji uczestnicy Szkoły mogli zapoznać się na stoiskach reklamowych z ofertą takich firm jak: Amago sp. z o.o. (Złotego Sponsora SGO), Sandvik Mining and Construction sp. z o.o (Złotego Sponsora SGO), Maxam Polska sp. z o.o. (Brązowego Sponsora SGO) oraz MAS sp. z o.o., TPI sp. z o.o., PA NOVA S.A. i  Geotronics sp. z o.o.

Marcowy debiut Szkoły Górnictwa Odkrywkowego 2012 należy z pewnością uznać za udany. Organizatorzy zapowiedzieli, że wydarzenie to będzie mieć charakter cykliczny, a kolejna edycja odbędzie się prawdopodobnie już za rok.

Zobacz fotogalerię