Żeliwo sferoidalne zwykle służy do układania instalacji metodą konwencjonalną. Pierwsze próby wykorzystania do instalacji tego typu rurociągów z użyciem metody HDD miały miejsce w 1996 r. Od tego czasu kilkanaście spółek ma w swojej ofercie tego typu usługi, żadna jednak dotąd nie instalowała rurociągu o tak dużej średnicy na tak długim dystansie.

W ramach inwestycji przewidziano cztery instalacje HDD o długościach od 310 do 500 m. Najdłuższe przekroczenie miało miejsce pod Sowashee Creek. Prace wiertnicze zostały powierzone doświadczonej spółce REM Directional z Boligee, która była między innymi pionierem w zastosowaniu w Ameryce Północnej metody Direct Pipe.

REM zmobilizowała urządzenie wiertnicze o sile uciągu 3400 kN wyposażone w system płuczkowy wyprodukowany przez Tulsa Rig Iron.   Dopuszczalna siła osiowa do zastosowania przy tego typu rurze, ze względu na odporność kielichowych połączeń została ustalona na 1400 kN. W żadnej z przeprowadzonych instalacji nie zanotowano wyższych obciążeń. Czas instalacji rurociągu, uwzględniający czas montażu po stronie rurowej, dla najdłuższego odcinka wyniósł mniej niż 12 godzin. Dzięki dobremu przygotowaniu technicznemu wykonawcy rurociągu, czas potrzebny na montaż jednego odcinka 6 m rury został zredukowany do 5-10 minut.

Europejskim rekordzistą w dziedzinie rurociągów z żeliwa sferoidalnego jest spółka Nacap, która w 2007 r. zainstalowała pod dnem rzeki Rio Jucar w Hiszpanii odcinek 36” rury o długości 470m.