Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem dra hab. Marka Tarnawskiego, który scharakteryzował, ujęte w powszechnie stosowanej „Instrukcji badań podłoża gruntowego budowli drogowych i mostowych”, poszczególne etapy badań. Zwrócił on uwagę na konieczność zindywidualizowanego podejścia do zagadnienia w odniesieniu do specyfiki warunków gruntowych i metodyki badawczej.

Beata Gajewska reprezentująca Instytut Badawczy Dróg i Mostów omówiła kwestie związane z budową dróg na terenach dotychczas w ten sposób nie wykorzystywanych. W celu realizacji inwestycji drogowych na terenach postrzeganych jako nieprzydatne do zabudowy należy odpowiednio przygotować podłoże – wzmocnić je lub ulepszyć.

Podczas budowy autostrady A2 na odcinku pomiędzy Łagowem a Jordanowem oraz autostrady A1 między Pyrzowicami, Piekarami Śląskimi i Maciejowem projektanci, wykonawcy oraz firmy zajmujące się badaniami geotechnicznymi musieli zmierzyć się z trudnymi zadaniami w swojej pracy, a wynikającymi z faktu, że budowano je na terenach zdegradowanych lub wymagających solidnego wzmocnienia. O zastosowanych na tych placach budów rozwiązaniach opowiedział Janusz Sobolewski z Huesker Syntetic GmbH.

Przedstawiciel firmy ViaCon Polska sp. z o.o. przedstawił możliwości zastępowania klasycznych fundamentów betonowych nowatorskimi konstrukcjami gruntowo-powłokowymi z blach falistych. Powołał się na wyniki badań, na podstawie których stwierdzono, że spełniają one swoją rolę równie dobrze jak tradycyjne rozwiązania, a koszty budowy są niższe przy równoczesnym wzroście tempa prac.

O ogólnych procedurach projektowania geotechnicznego pali wg Eurokodu 7 na podstawie ich praktycznego wykorzystania mówił dr inż. Dariusz Sobala z Zakładu Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej.

Różne aspekty zastosowania kolumn DSM przy posadowieniu turbin wiatrowych i wiaduktów drogowych były przedmiotem rozważań dra inż. Jerzego Świniarskiego, który zauważył, że jedną z istotnych korzyści wynikających ze stosowania takich kolumn jest zachowanie małych gabarytów fundamentów.

Temat zastosowania samowiercących mikropali iniekcyjnych do budowy dużych obiektów mostowych (także na słabym podłożu) omówił Jakub Sierant z firmy TITAN Polska sp. z o.o. Zwrócił również uwagę  na to, że w ten sposób można zmniejszyć koszty i skrócić czas realizacji.

Wybór najlepszego rodzaju palowania dla inwestycji realizowanej w specyficznych, trudnych warunkach gruntowych to zawsze wyzwanie dla osób decyzyjnych, zwłaszcza, kiedy trzeba mieć na uwadze występowanie kolizji z ruchem odbywającym się na danym terenie. Przykłady optymalnego doboru palowania przedstawił  Edward Marcinków z MOSTMARPAL sp. z o.o.

Problemy poruszane w czasie konferencji były przedmiotem żywych dyskusji, szczególnie jeśli chodzi o praktyczne przykłady z zakresu projektowania, wykonawstwa i nadzoru.