Zakres przedsięwzięcia obejmuje budowę dwóch śluz (jednej po stronie Atlantyku i drugiej po stronie Pacyfiku), każdej z trzema komorami i zbiornikami wody do powtórnego wykorzystania. Ponadto zostanie podniesiony poziom wody w jeziorze Gatun, biegnącym przez kanał. Powstaną również nowe kanały dostępu i zostaną pogłębione istniejące kanały żeglugowe. Śluzy zostały zaprojektowane w ten sposób, aby były odporne na działanie wstrząsów tektonicznych, występujących w tym rejonie.

Kanał Panamski rozciąga się na przestrzeni około 80 km pomiędzy Atlantykiem a Oceanem Spokojnym. Maksymalne wymiary statków, które obecnie mogą przepływać przez obiekt wynoszą: 32,3 m szerokości i 294,1 m długości, a zanurzenie w słodkiej wodzie - 12 m. Rocznie kanałem, który umożliwia usługi transportowe dla 5% światowego handlu, przepływa około 13-14 tys. jednostek.

Dzięki realizacji projektu przez kanał łączący Pacyfik z Atlantykiem będą mogły przepływać większe statki. Przepustowość obiektu zwiększy się aż o około 80%.

Więcej na temat projektu będzie można przeczytać w następnym numerze dwumiesięcznika "Geoinżynieria drogi mosty tunele" 5/2012 [40].

Zobacz fotogalerię