Wały powstaną jako jeden ostatnich etapów budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba. Dzięki nim Zembrzyce będą bezpieczne przed ewentualnym zalewem wodami powodziowymi rzeki Skawy i potoku Paleczka, a także przed podniesieniem się lustra wód gruntowych w obrębie wsi. 

Zakres prac obejmuje m.in. budowę prawobrzeżnego wału rzeki Skawy przechodzącego w lewobrzeżny wał potoku Paleczka, dopływu rzeki Skawa. 

„W celu ograniczenia przesiąków przez wały, na odcinku styku obwałowania ze zbiornikiem wodnym Świnna Poręba o długości 850 m zaprojektowano przegrodę przeciwfiltracyjną korpusu wału i jego podłoża. Na tym odcinku u podnóża wału wykonamy przesłonę przeciwfiltracyjną bentonitowo-cementową, szerokości 50 cm i głębokości 6 m. Na skarpie odwodnej wału powstanie ekran z płyt betonowych, a na pozostałych odcinkach wału skarpa odwodna zostanie ubezpieczona narzutem  z kamienia” – informuje Brygida Tarnowska-Waligóra, Menadżer Projektu z firmy Skanska.

Oprócz wałów zostanie także wykonana infrastruktura w postaci obiektów odwadniających zawale. Powstanie pompownia wód deszczowych i przesiąkowych, zbiornik wyrównawczy o powierzchni 1,5 ha i liczne przepusty wałowe. Przy okazji realizacji inwestycji trzeba będzie również przebudować istniejąca infrastrukturę podziemną: sieci kanalizacyjne, wodociągowe, energetyczne i gazowe.

 

Zbiornik wodny Świnna Poręba na rzece Skawie

Na rzece Skawie w Małopolsce od 1986 r. trwa budowa zbiornika wodnego Świnna Poręba. Ze względu na wiele niesprzyjających czynników (finansowe, gospodarcze, społeczne, naturalne itp.) projekt ten nadal nie został zakończony. Za inwestycję tę odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Na początku zbiornik miał pełnić funkcję rezerwuaru wody pitnej. Okazało się jednak, że nie ma takiej potrzeby, za to należy chronić okoliczne tereny przed powodzią i właśnie taką funkcję zbiornik doskonale może spełniać. Za zmianą jego przeznaczenia przemawiały też sytuacje powodziowe, jakie miały miejsce w latach 1997 i 2001 w zlewniach Soły, Skawy, Raby i Dunajca. Okazało się wówczas, jak sporą rolę może on mieć w ochronie przeciwpowodziowej i zaczęto dążyć do jak najszybszego zakończenia jego budowy. Również powódź z roku 2010, gdyby nie zbiornik Świnna Poręba, byłaby zdecydowanie groźniejsza dla Małopolski. Obiekt przyczynił się do zmniejszenia fali powodziowej w tej części regionu o 62%. Ochronione zostały Wadowice, dolina Skawy i Kraków. Te wydarzenia powstrzymały prace na kilka miesięcy. Udało się jednak zakończyć budowę zapory zbiornika. Powstał obiekt samodzielny, zainstalowano w nim niezbędną aparaturę kontrolno-pomiarową oraz urządzenia spustowe.

 W ramach prac towarzyszących powstawaniu zbiornika przewidziano budowę: zapory, przelewu powierzchniowego z bystrzem i niecką wypadową, galerii kontrolno-zastrzykowej, dwóch wież wlotowych, sztolni ujęciowej i sztolni zrzutowej oraz niecki wypadowej. Ważnym elementem tej konstrukcji jest m.in. elektrownia wodna o mocy około 4 MW, mogąca wyprodukować w ciągu roku średnio 18,3 GWh energii.

 Na inwestycję, której częścią jest budowa zbiornika, składają się również: budowa i przebudowa ponad 45 km dróg i 7 obiektów mostowych; przebudowa i modernizacja linii kolejowych oraz ochrona zlewni zbiornika (budowa blisko 200 km kanalizacji sanitarnej z 16 przepompowniami na terenie gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce; budowa około 125 km sieci wodociągowej z 4 zbiornikami wody pitnej na terenie gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce; budowa oczyszczalni ścieków w Jaszczurowej, Stryszowie i Zembrzycach; modernizacja oczyszczalni ścieków w Suchej Beskidzkiej).