Planowanej od lat inwestycji związanej z budową zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na Śląsku stale towarzyszą problemy opóźniające realizację. Jeśli zbiornik nie powstanie do 2015 r., pieniądze z dotacji unijnej mogą być stracone. Podczas ostatniej rozprawy administracyjnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ustalono, że zmodyfikowane plany budowy i eksploatacji zbiornika spełniają już wymagania dotyczące ochrony środowiska. Kiedy zatem ruszy jego budowa?
Odra w okolicach Lubiąża. Fot. programodra.pl
Jeśli nie pojawią się kolejne przeciwności, w listopadzie zostanie wydana zgoda na budowę zbiornika. Jest on jednym z elementów ochrony przeciwpowodziowej w dolinie Odry i wpisuje się w rządowy „Program dla Odry 2006”.
Założono, że proces przygotowawczy do rozpoczęcia inwestycji zakończy się w pierwszym kwartale 2013 r. Wówczas też można by rozpocząć roboty ziemne.
Suchy zbiornik Racibórz Dolny utworzony zostanie za pomocą systemów obwałowań, obejmujących powierzchnię 26 km2. Będzie zdolny do przejmowania nadmiaru wody, a nawet fali powodziowej, chroniąc w ten sposób dolinę Odry. Pojemność zbiornika to 185 mln m3. Koszt inwestycji szacuje się na 1,7 mld zł.
Zbiornik Racibórz Dolny jest kluczową inwestycją mającą zapewnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Opolszczyzny i Dolnego Śląska.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.