Najnowszy dokument dotyczący budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 jest nieco korzystniejszy dla Polski, niż poprzedni. O tym, jaki będzie jego ostateczny kształt, zdecydują dalsze negocjacje. Jakkolwiek w najnowszym opracowaniu budżetowym nie zawarto limitu dotyczącego tego, że dany kraj nie może otrzymać więcej pieniędzy w ramach funduszy spójności niż aktualnie, to będą inne ograniczenia.
Fot. inzynieria.com
Istniejąca dokumentacja budżetowa UE na lata 2014-2020 to dopiero tzw. schemat negocjacyjny, w którym zawarto wyniki przeprowadzonych negocjacji. Na razie nie wpisano do niego żadnych kwot - te mają się pojawić pod koniec przyszłego miesiąca.
W stosunku do poprzedniej wersji schematu negocjacyjnego w aktualnej nie ma zapisu o tzw. „odwróconej siatce bezpieczeństwa”, co miałoby mieć wpływ na ograniczenie funduszy spójności poprzez określenie nowego pułapu. To oznaczałoby, że nie można otrzymać więcej pieniędzy niż w poprzedniej perspektywie budżetowej (2007-2014). Jest to korzystna sytuacja dla Polski, bo w ostatnich latach była jednym z największych beneficjentów środków unijnych.
Dokument budżetowy 24 września będzie omawiany przez ministrów spraw europejskich, a 27 września przez ambasadorów państw unijnych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.