Prelegenci, którzy wystąpili z referatami w trakcie pięciu sesji konferencji, reprezentowali różnorodne instytucje: Urząd Miasta w Żywcu, Politechnikę Wrocławską, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu, Politechnikę Częstochowską, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, jak również Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZiTS). Ponadto wystąpili przedstawiciele firm: Fusion Polska, AVK Armadan, AMITECH Poland, INFRA, AUMA Polska, AQUA S.A., Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg, Kancelarii „Doradca”, Miejsko-Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowogrodzie Bobrzańskim (MGZGKiM), PWiK w Bolesławcu oraz PWiK w Rudzie Śląskiej.

W tym roku organizatorzy skupili się na roli wiodących producentów europejskich w gospodarowaniu wodami opadowymi, przeciwdziałaniu zagrożeniom powodziowym oraz zapobieganiu stratom w wodociągach. 

W ramach pierwszej sesji informacje na temat zabezpieczenia obszaru gminy Żywiec przed spływami deszczy nawalnych przedstawił burmistrz miasta. Poruszył m.in. zagadnienie funkcji zbiorników wodnych znajdujących się na rzece Soła (Tresna, Porąbka, Czaniec). Kolejne wystąpienie dotyczyło zagrożeń funkcjonalnych stacji poboru i uzdatniania wody, stwierdzonych przez WIOŚ w Poznaniu na ujęciach komunalnych i zakładowych, a mianowicie wynikających z m.in.: sąsiedztwa obiektów potencjalnie szkodliwych; nadmiernego poboru wody; a także złego stanu technicznego infrastruktury. Wykład radcy prawnego był poświęcony zagadnieniu tworzenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) w inwestycjach wodno-kanalizacyjnych. Zawarł w niej m.in. najważniejsze elementy, jakie powinna zawierać specyfikacja. Sesję zakończył referat dotyczący systemów renowacji rurociągów komór i studni z wykorzystaniem rur i paneli CFW-GRP. Oprócz części teoretycznej prelegent zaprezentował również szereg zdjęć z realizacji projektów wykorzystujących ten typ rur. Ponadto omówił systemy napraw obiektów wod-kan przy wykorzystaniu m.in. powłok natryskowych.

W trakcie drugiej sesji przedstawiono następujące zagadnienia: stymulacja przepływów hydraulicznych ścieków deszczowych, opłaty za odprowadzanie wód opadowych w Bielsku-Białej, a także nowoczesne technologie renowacyjne dla sieci wodociągowych. Kolejna partia wykładów odbyła się następnego dnia. Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać prelekcji na temat retencji deszczowej. Zawarto w niej informacje dotyczące możliwości gospodarczego wykorzystania wód deszczowych, jak również zastosowania urządzeń infiltracyjnych w mikroretencji. Poruszono również zagadnienie retencji kanałowej – sposobów wykonywania obliczeń oraz zasad jej projektowania.

Ekspert WRPO i rzeczoznawca PZiTS omówił programowanie gospodarki ściekami deszczowymi na terenach utwardzonych. W prezentacji zawarł m.in. krajowe i europejskie normy prawne regulujące zarządzanie wodą deszczową. Kolejne wystąpienie dotyczyło zastosowania zaworów redukcji ciśnienia w układach pierścieniowych i ich wpływu na straty wody w sieci. Zdaniem prelegenta dzięki umiejętnemu zarządzaniu ciśnieniem można m.in. znacząco obniżyć wycieki. Ponadto słuchaczom zaprezentowano zagadnienia: technologii łączenia rur PE – możliwych błędów i sposobów zapobiegania ich powstawaniu, redukcji strat wody oraz retencji w sieciach kanalizacyjnych. Jedno z wystąpień dotyczyło sterowania przepływem w sieciach wodociągowych z wykorzystaniem nowoczesnych napędów AUMA i SIPOS. 

Ostatnia sesja dotyczyła m.in. budowy i modernizacji głębinowych ujęć wody (na przykładzie projektu modernizacji i rozbudowy infrastruktury wodociągowej w Grudziądzu) oraz doświadczeń w ograniczaniu strat wody. Ponadto przedstawicielka MGZGKiM w Nowogrodzie Bobrzańskim przedstawiła aspekty prawne funkcjonowania samorządowych zakładów budżetowych oraz spółek prawa handlowego, m.in. wady samorządowego zakładu budżetowego oraz zalet utworzenia spółki z o.o. Następny poruszony temat był poświęcony wprowadzeniu taryfy i opłat za wodę, a także efektywności zastosowania nowoczesnych rozwiązań pomiarowych oraz sposobów zarządzania ciśnieniem w sieci.

Później odbyły się konsultacje z wykładowcami oraz reprezentantami firm w postaci rozgrywek sportowych.

Jak co roku Zachodnia Konferencja Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji cieszyła się dużym zainteresowaniem. W wydarzeniu wzięło udział 130 osób. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać interesujących prelekcji, bogatych nie tylko w kwestie teoretyczne, ale też liczne przykłady zaczerpnięte z doświadczeń przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych oraz firm producenckich. Już dziś zapraszamy na kolejną, dziesiątą już edycję konferencji, która odbędzie się w 2013 r. 

Zobacz fotogalerię