W Brukseli rozpoczynają się dziś ostatnie negocjacje dotyczące ustalenia budżetu unijnego na lata 2014-20. Polska stara się o pozyskanie blisko 74 mld EUR. Od decyzji, jaka zapadnie na szczycie unijnym będzie zależeć przyszłość i możliwości rozwoju naszego kraju do końca bieżącej dekady.
Fot. inzynieria.com
Do podziału w przyszłej perspektywie finansowej jest około 950 mld EUR. O ich rozdysponowaniu zdecydują przedstawiciele 27 państw, z których niektórzy - zwłaszcza najwięksi płatnicy netto, opowiadają się za maksymalnymi oszczędnościami. Polska należy do grupy tzw. „przyjaciół spójności”, którą tworzy w sumie 15 państw. Nasze stanowisko jest takie, by nie obcinać wydatków na politykę spójności, ponieważ jeśli tak się stanie, wyrównywanie poziomu rozwoju pomiędzy bogatymi a biednymi krajami unijnymi potrwa zdecydowanie dłużej, a różnice cywilizacyjne będą się pogłębiać.
Będąc członkiem UE dostaliśmy dotychczas blisko 80 mld EUR, a pieniądze te zostały wydane m.in. na modernizację 15 tys. km dróg, blisko 2 tys. km linii kolejowych, 32 tys. km sieci kanalizacyjnej, 11 tys. km sieci wodociągowej.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.