1467 km kanałów łączących Jangcy i Żółtą Rzekę

Połączenie obu rzek systemem kanałów władze chińskie rozważały już na początku lat 50., jednak nie znajdowano odpowiednich środków finansowych na tak potężną inwestycję. Od 2002 r. trwa budowa kanału wschodniego, centralnego i zachodniego, a ich łączna długość wynosi 1467 km. Z założenia rocznie z rzeki Jangcy na północ ma być przesyłane 44,8 mld m3 wody. Szacuje się, że po zrealizowaniu projektu ilość wody w kanałach wyniesie około 1,5 mld m3. Wartość projektu to około 81 mld USD.

Nadmiar wody na południu Chin i niedobór na północy

Jangcy jest największą chińską rzeką, a znaczna część gospodarki na południu i w centrum kraju właśnie na niej się opiera. To na tej rzece kilka lat temu zbudowano zaporę trzech przełomów, która z założenia ma zapewnić regulację przepływu wody i zabezpieczyć rozległy teren przed powodzią. Żółta Rzeka natomiast jest szczególnie istotna dla gospodarki w północnej części Chin, jednak przepływa przez częściowo pustynną część kraju, a u ujścia zmienia się niemal w strumień.

Ekolodzy przegrywają walkę z monumentalnymi projektami w Chinach

Ingerencja w środowisko naturalne na tak ogromną skalę od lat jest ostro krytykowana przez organizacje ekologiczne. Specjaliści twierdzą, że taka działalność bardzo niekorzystnie wpływa na otoczenie, sposób użytkowania gruntów, zagraża rolnictwu, a możliwe nawet, że doprowadzi lokalnie do zmian klimatycznych. Dodatkowo też łączy się z koniecznością masowych przesiedleń mieszkańców.