Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku buduje pierwszy w kraju superkomputer, który będzie wspierał polską energetykę. Ruszyły postępowania przetargowe na zakup procesorów o wydajności porównywalnej z około 20 tys. komputerów osobistych.
Jeden z modułów przyszłego superkomputera. Fot. CIŚ NCBJ
Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) zamierza pozyskać infrastrukturę obliczeniową o łącznej wydajności 500 TFLOPS (500 bln operacji zmiennoprzecinkowych na 1 s). Tym samym polski superkomputer – pierwszy taki w naszym kraju - znajdzie się wśród 60 najszybszych superkomputerów na świecie.
„500 TFLOPS to mniej więcej tyle, ile razem ma około 20 tys. dobrej klasy komputerów PC używanych w naszych domach i biurach. Takimi mocami obliczeniowymi nie dysponuje żadna instytucja w Polsce” – wyjaśnia prof. dr hab. Wojciech Wiślicki, kierownik projektu CIŚ. „Dzięki temu zakupowi nasze możliwości w zakresie przetwarzania danych wzrosną ponad 25-krotnie, co w sposób oczywisty przełoży się na dostępność i zakres oferowanych w ramach projektu usług” – dodaje.
Powstający z myślą o wsparciu polskiej energetyki i nauki klaster dysponuje obecnie 1920 rdzeniami obliczeniowymi, 7,5 TB pamięci RAM i 560 TB przestrzeni dyskowej, co daje 17,25 TFLOPS. Instalacja wykorzystywana jest głównie do testów i analizy wymogów stawianych przez specjalistyczne oprogramowanie.
„Planowany zakup to milowy krok na drodze do stworzenia odpowiedniego zaplecza informatycznego dla polskiego programu energetyki jądrowej. Pozyskane moce obliczeniowe będą również ważnym elementem realizowanych przez nas projektów naukowo-badawczych” – mówi prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Obejrzyj film o tym, jak powstaje największy superkomputer w Polsce
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.