W zakresie bezwykopowej rehabilitacji wodociągów o średnicy 150-1200 mm sprawdzają się dwie technologie: NORDIPIPE™ i TUBETEX™. Obydwa systemy CIPP różnią się nie tylko stosowanymi materiałami, ale też sposobem instalacji i utwardzania. Podczas gdy TUBETEX™ jest przyklejany do istniejącej rury i w efekcie staje się jej częścią, NORDIPIPE™ jest niezależny od istniejącego rurociągu. TUBETEX™ jest zazwyczaj instalowany jako środek ostrożności przed uszkodzeniami rur, natomiast NORDIPIPE™ jest stosowany w rehabilitacji w momencie, kiedy wodociąg jest już uszkodzony lub uległ pogorszeniu.

Bezwykopowa renowacja sieci wodociągowej w ścisłej zabudowie miejskiej

System NORDIPIPE™ wykorzystano w metropolii Hongkongu w celu rehabilitacji 600-metrowego odcinka uszkodzonej rury wody pitnej. Prace zrealizowano w ciągu dwóch tygodni, nie zakłócając codziennego ruchu. Wykładzina została włożona do rury głównej o średnicy 600 mm w trzech sekcjach - z jednej studzienki do następnej. Dzięki utwardzaniu parowemu przekształcono ją w nową rurę.

NORDIPIPE™ zastosowano także w starej części Montrealu w Kanadzie, gdzie odnowiono liczącą 100 lat sieć wodociągową. Również tam udało się uniknąć utrudnień w ruchu. 

Z kolei system TUBETEX™ został wykorzystany w jednej z dzielnic Barcelony, gdzie odnowiono 600-metrowy fragment wodociągu. Prace realizowano w sześciu sekcjach – zostały zakończone po 3 tygodniach. Najpierw konieczne było czyszczenie pod wysokim ciśnieniem silnie zabrudzonej istniejącej rury, a następnie wykładzina TUBETEX™ została utwardzona - tworząc nową rurę połączoną ze starą.