Nawet zerowa widoczność już za rok nie będzie miała wpływu na możliwość lądowania na lotnisku Chopina. Na przełomie 2014 i 2015 r. ma tam być wprowadzony system ILS najwyższej, trzeciej kategorii. Dzięki temu nawet zerowa widoczność nie przeszkodzi w lądowaniu.
Lotnisko Chopina na Okęciu. Fot. inzynieria.com
Obecnie lotnisko na Okęciu nie jest zamykane podczas mgły, ale niektóre operacje lotnicze są zbyt ryzykowne, dlatego podczas złej widoczności kapitan po konsultacji z kontrolerem ruchu lotniczego podejmuje decyzję, czy lądować, czy kierować się na inne lotnisko. W ostatnich dniach warunki atmosferyczne kilkakrotnie sparaliżowały działanie lotniska, a maszyny były kierowane do innych portów.
Uruchomienie radiowego systemu nawigacyjnego wspomagania lądowania w warunkach ograniczonej widoczności ILS zdecydowanie ułatwi lądowanie w złych warunkach i sprawi, że będzie to bezpieczne. W odpowiednie urządzenia do korzystania z systemu ILS musi być wyposażony zarówno samolot jak i lotnisko. Obecnie w warszawskim porcie Chopina działa system ILS drugiej kategorii, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie operacji lotniczej, kiedy widoczność minimum 400 m i podstawie chmur na poziomie 30 m.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.