Popioły lotne, które są ubocznym produktem spalania węgla w elektrowniach i elektrociepłowniach, mają dziś różnorodne zastosowania na rynku budowlanym. Mogą być dodatkiem do betonu, cementu, suchych zapraw, spoiw mineralnych, prefabrykacji i nie tylko. PGE Ekoserwis oferuje całą gamę produktów na nich opartych.

Warto jednak pamiętać, że już starożytni Rzymianie używali popiołów wulkanicznych do budowy dróg, akweduktów i budowli, takich jak Koloseum i Panteon, które są de facto bardzo podobne do popiołów lotnych. Wytwarza się z nich także betony samozagęszczalne, które dobrze sprawdzają się przy budowie obiektów energetycznych – fundamentów turbin wiatrowych i kotłów, morskich farm wiatrowych czy kominów.
Są one jednym z produktów oferowanych przez PGE Ekoserwis. Jako pełnowartościowe i sprawdzone materiały są sprzedawane na rynku krajowym i zagranicznym. Głównymi odbiorcami są kontrahenci wykorzystujący popioły lotne do produkcji mieszanek betonowych, cementu, prefabrykatów betonowych, suchych zapraw.
Bez popiołów lotnych nie byłoby dziś wielu znanych drapaczy chmur
Podobnie jak surowce naturalne pochodzenia mineralnego, popioły lotne są również wykorzystywane do produkcji materiałów i wyrobów budowlanych stosowanych przy wznoszeniu wysokich biurowców czy budynków mieszkalnych. Ciekawostką jest, że gospodarka obiegu zamkniętego, oferując kruszywa alternatywne, ma wiele spektakularnych osiągnięć budowlanych na całym świecie.
Bardzo znanym przykładem obiektu powstałego z wykorzystaniem betonu z dodatkiem popiołu lotnego jest najwyższy budynek na świecie — Burj Khalifa Tower (828 m) w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego wzniesienie pochłonęło 330 tys. m3 betonu, przy czym w każdym metrze sześciennym znajdowało się od 160 do 300 kg kwalifikowanego popiołu lotnego. Podczas budowy tego giganta prowadzono niespotykane działania budowlane. Rekordowa okazała się wysokość pompowania mieszanki betonowej, osiągając aż 586 m.
Kolejnym przykładem zastosowań popiołów lotnych do budowy spektakularnego obiektu są drapacze chmur Petronas Towers w Kuala Lumpur, czy też uznawany za najbezpieczniejszy i najbardziej ekologiczny wieżowiec na świecie powstały w 2014 roku — One World Trade Center (541 m), najwyższy budynek kompleksu WTC, symbol Nowego Jorku. Jego projektanci zastosowali najnowocześniejsze metody optymalizacji wydajności energetycznej budynku, specjalne sposoby usuwania odpadów i zanieczyszczeń, mechanizmy oszczędzania wody, a także filtry polepszające jakość powietrza. Jednocześnie wszystkie mieszanki użyte do wybudowania wieżowca zawierały dodatki mineralne: popiół lotny, żużel wielkopiecowy i pył krzemionkowy.
Dzięki popiołom lotnym beton jest twardy jak stal
Dodatki mineralne, takie jak popioły lotne oferowane przez PGE Ekoserwis, pyły krzemionkowe czy mączka wapienna, wzbogacając beton, bardzo korzystnie wpływają na właściwości mieszanki betonowej i stwardniałego betonu. Sprawiają, że beton w dużej mierze zastępuje stal jako materiał do budowy konstrukcji wysokościowych.
Gipsy, popioły i żużle, czyli materiały powstałe w wyniku procesu spalania w energetyce, to cenne surowce antropogeniczne, czyli wytworzone przez człowieka. Dzięki nim chronimy klimat, ponieważ oszczędzamy pokłady surowców naturalnych, nie powstają nowe składowiska i niższa jest emisja dwutlenku węgla.
Na bazie ubocznych produktów spalania z energetyki powstają również kruszywa drogowe i kolejowe, spoiwa hydrauliczne, mineralne spoiwa górnicze, gips syntetyczny czy nawozy rolnicze. Są to materiały dobrze zbadane i sprawdzone w różnorodnych zastosowaniach w budownictwie, prefabrykacji, przemyśle cementowym, górnictwie oraz rekultywacjach.
Fot. PGE Ekoserwis
PGE Ekoserwis stawia na własne receptury
Spółka prowadzi sprzedaż UPS i produktów na bazie UPS na terenie całego kraju, a także poza granicami Polski.
Docelowymi klientami są przede wszystkim;
- cementownie,
- wytwórnie betonu towarowego,
- producenci ceramiki budowlanej,
- producenci pozostałych materiałów budowlanych (np. płyty gipsowo-kartonowe),
- generalni wykonawcy kontraktów drogowych,
- wykonawcy robót ziemnych i stabilizacji,
- kopalnie,
- rolnicy – odbiorcy nawozów.
Spółka PGE Ekoserwis wytwarza produkty w oparciu o własne receptury i karty wyrobów, do których należą wyroby inżynieryjne (m.in. podbudowy drogowe, stabilizacje), kruszywa oraz spoiwa górnicze i nawozy. Wszystkie są ładowane bezpośrednio na autocysterny lub wywrotki. Wyjątek stanowią nawozy, które ładowane są bezpośrednio na wywrotki lub do jednotonowych opakowań typu BIG-BAG.
Produkcja realizowana jest w oparciu o:
- Uboczne Produkty Spalania (UPS) powstające w wyniku spalania węgla w elektrowniach i elektrociepłowniach.
- Uzupełnieniem produkcji są surowce mineralne, takie jak cement, kruszywa naturalne, specjalistyczne dodatki oraz woda.
PGE Ekoserwis stawia na ekologię i przystępne ceny
Produkty oferowane przez PGE Ekoserwis są zarówno ekonomicznie opłacalne, jak i prośrodowiskowe. Efektywne połączenie ekologii i ekonomii w zarządzaniu UPS-ami w PGE Ekoserwis to dla nas nie tylko teoria, ale codzienna praktyka, która pozwala dostarczać zrównoważone rozwiązania na potrzeby wielu rynków.
Dla przykładu, rocznie PGE Ekoserwis wprowadza na rynek drogowy w Polsce ponad 600 tys. ton spoiw. Poza sprzedażą spółka prowadzi również doradztwo techniczne w zakresie doboru produktów, a także wykonywania badań laboratoryjnych na próbkach gruntu pochodzących bezpośrednio z danej budowy. Działamy systemowo, ponieważ oferując kruszywo, proponujemy transport na budowę i doradztwo technologiczne.
W kontekście skali zastosowań ubocznych produktów przeznaczonych dla inżynierii drogowej trzeba pamiętać, że surowce pozyskiwane do wytwarzania spoiw nie generują już emisji CO2 i są istotnym elementem wdrażania zmian wspierających zielony proces inwestycyjny. Zmniejsza się w ten sposób zakres korzystania z zasobów surowców naturalnych. Jest ograniczane także zużycie energii niezbędnej do wytworzenia spoiw. Splot tych wszystkich zależności to właśnie kompleksowe oraz efektywne ekologicznie i biznesowo zarządzanie strumieniami surowców wtórnych, jakimi są m.in. UPS-y.
Produkty PGE Ekoserwis wspierają także inne branże
PGE Ekoserwis odbiera rocznie ponad 1 milion ton gipsu syntetycznego i dostarcza go głównie do cementowni i dla branży budowlanej. Gips, jako nawóz, trafiał do rolnictwa i do produkcji pieczarek. Równie ważnym kierunkiem sprzedaży jest inżynieria drogowa. Produkty z UPS-ami wykorzystano na różnych budowach dróg w kraju. Wśród tych inwestycji są: autostrada A1, A2, A4, trasy szybkiego ruchu np. S1, S6, S7, S11, S19, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, obwodnice miast (np. Oświęcimia, Pułtuska, Suchowoli, Zawiercia, Gryfina), drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.
Magazyn otwarty gipsu. Fot. PGE Ekoserwis
Obok firm realizujących roboty drogowe, z wyrobów powstających na bazie ubocznych produktów spalania z energetyki korzystają przedsiębiorstwa prowadzące prace rekultywacyjne lub makroniwelacyjne. Spoiwa hydrotechniczne, tworzone z myślą o budownictwie wodno-melioracyjnym, stosowane do budowy przesłon przeciwfiltracyjnych czy do zabezpieczania wykopów wielkoprzestrzennych, PGE Ekoserwis dostarczała m.in. na wały przeciwpowodziowe wzdłuż Nysy Łużyckiej.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
