6 lutego br. władze Kompanii Węglowej zawarły porozumienie ze związkowcami – KW wycofała się z planów łączenia ze sobą kopalń oraz zwolnienia blisko 900 pracowników administracji.
Fot. z archiwum Kompanii Węglowej S.A.
Kompania Węglowa porozumiała się 6 lutego br. ze związkowcami, ale nie we wszystkich kwestiach. Stronom nie udało się dogadać w sprawie sprzedaży należącej do Kompanii kopalni Knurów-Szczygłowice. Oznacza to, że mimo sprzeciwu związkowców, aktualny jest plan sprzedaży tego zakładu Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
Niezadowalający kompromis
Porozumienie, zawarte 6 lutego br. pomiędzy władzami KW a związkowcami, jest kompromisem. Nie zadowala ono w 100% żadnej ze stron, ale pozwoli na odzyskanie rentowności i poprawi efektywności działania firmy.
Związkowcy nie do końca zgadzają się z programem restrukturyzacji, ale warto zaznaczyć, że porozumienie częściowo zabezpiecza podstawowe interesy pracowników – otrzymali oni gwarancje pracy do 2020 r.
Nad porozumieniem debatowano już w styczniu br., ale negocjacje przerwał sprzeciw kadry. Wznowiono je na wniosek związkowców, przy akceptacji rady nadzorczej spółki. Czwartkowe, zakończone porozumieniem negocjacje trwały dziesięć godzin.
Na co zgodzili się związkowcy
Związkowcy zgodzili się na zamrożenie na 3 lata wypłat 14. pensji dla pracowników administracji w zamian za odstąpienie od zwolnień w tej grupie zawodowej. Teraz mają oni gwarancję pracy na 3 lata, a pracownicy dołowi - do 2020 r.
Wyrazili zgodę także na m.in. na likwidację funduszu motywacyjnego oraz dopłat do chorobowego. Porozumienie zakłada również odstąpienie od likwidacji Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych oraz przekształcenia Zakładu Remontowo-Produkcyjnego w samodzielną spółkę i wydzielenie jej poza struktury KW.
Nie będzie zapowiadanego wcześniej łączenia kopalń, ale możliwe będą przesunięcia pracowników między tymi zakładami, które miały być ze sobą łączone.Wstępny projekt programu naprawczego KW do 2020 r. został ogłoszony w listopadzie ub.r. W pierwotnej wersji zakładał on m.in. łączenie ze sobą kopalń i sprzedaż jednej z nich, zamknięcie trzeciej części ścian wydobywczych, zwolnienie ponad tysiąca pracowników administracji, zamrożenie wynagrodzeń i likwidację niektórych świadczeń pracowniczych.
Zobacz też: Kompania Węglowa zmniejszy liczbę kopalń?
Zobacz też: Kompania Węglowa nie będzie likwidować kopalń
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.