Marszałek woj. lubuskiego przyznała, że mieszkańcy tego regionu byli 10 lat temu największymi euroentuzjastami. Według niej, największym sukcesem w kontekście wejścia do Unii Europejskiej jest swobodny dostęp do nauki, pracy i korzystania z dziedzictwa kulturowego Europy. Liczą się też oczywiście fundusze unijne, które zmieniły znacząco nasz krajobraz, ale marszałek wymienia je na końcu listy korzyści z członkostwa w UE.

Znacząco poprawiła się infrastruktura transportowa, ochrona przyrody i dziedzictwa kulturowego oraz infrastruktura społeczna. W województwie lubuskim najważniejszą zaletą unijnych funduszy było to, że pozwoliły na wsparcie konkurencyjności małych i średnich firm.

Marszałek Elżbieta Polak podkreśliła także, że w ciągu ostatnich 10 lat zrekonstruowano w województwie 112 km dróg i 119 km linii kolejowych. Zaznaczyła również, że po zrealizowaniu inwestycji komunikacyjnych, teraz przyjdzie czas na innowacje i badania, czyli tworzyć wysokospecjalistyczne miejsca pracy i infrastrukturę społeczną.

Wśród najważniejszych inwestycji, marszałek woj. lubuskiego wymienia budowę światłowodów.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oceniło, że lubuskie ma najwyższą w kraju dynamikę wzrostu PKB, inwestycji i zatrudnienia.