5 sierpnia z dokumentem przedłożonym przez Ministra Skarbu Państwa "Priorytety zarządzania portfelem podmiotów nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa do roku 2015", zapoznała się Rada Ministrów.

MSP będzie przede wszystkim budowało wartość podmiotów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, a z drugiej strony dążyło do zmniejszenia zaangażowania państwa w obszarach, w których jego udział nie jest niezbędny.

BUDOWANIE WARTOŚCI I WZMOCNIENIE NADZORU

- Wartość pakietów akcji spółek z udziałem SP wzrosła od 2008 r. o 55 proc. i to w czasie światowego kryzysu finansowego. To w dużej mierze efekt trafnych decyzji właścicielskich i skutecznego nadzoru. Jestem przekonany, że aby majątek Skarbu Państwa był wykorzystywany efektywnie minister skarbu musi działać jak świadomy i aktywny właściciel. Będziemy to robić dwutorowo: poprzez dalszą profesjonalizację nadzoru właścicielskiego oraz wspieranie współpracy między zarządami spółek a Skarbem Państwa - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

W MSP trwają zaawansowane prace nad kompleksową polityką właścicielską.

- Będzie ona odpowiedzią na nowe wyzwania stojące przed MSP. Chodzi o efektywne zarządzanie aktywami o coraz większej wartości, a z drugiej strony dokończenie często skomplikowanych procesów restrukturyzacji i prywatyzacji tych spółek, w których udział państwa nie jest niezbędny – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Powstał już zapowiadany zespół ds. wparcia nadzoru. MSP podejmuje także działania usprawniające przepływ informacji między MSP a radami nadzorczymi oraz angażuje się we wspieranie przedstawicieli Skarbu Państwa w radach nadzorczych. MSP pracuje także nad nowymi standardami i mechanizmami monitorowania i oceny działalności ekonomicznej i finansowej spółek z udziałem Skarbu Państwa, umożliwiających szybkie reagowanie na zachodzące zjawiska. W resorcie powstaje także platforma wymiany informacji, służącą inicjowaniu współpracy i szukaniu biznesowych synergii między spółkami (w ramach Programu koordynacji projektów strategicznych i innowacyjnych realizowane są projekty za ponad 100 mld zł). Powołano już komitety składające się z przedstawicieli spółek i MSP, których zadaniem będzie m.in. wypracowanie optymalnego modelu współpracy i doprowadzenie do implementacji rozwiązań innowacyjnych.

MSP będzie także promować i inicjować współpracę nadzorowanych spółek ze środowiskiem badawczo-rozwojowym. M.in. w tym celu został powołany komitet ds. innowacyjności, w skład którego weszli przedstawiciele świata nauki oraz reprezentanci spółek, odpowiedzialni za rozwój innowacji.

Priorytetem jest też ścisła współpraca MSP z Agencją Rozwoju Przemysłu, której celem jest wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w ich możliwościach rozwojowych.

PODMIOTY O ZNACZENIU STRATEGICZNYM

„Priorytety…” zawierają także listę spółek o strategicznym znaczeniu dla gospodarki oraz wykaz tych, które mogą zostać poddane przekształceniom własnościowym (m.in. prywatyzacji).

Na "Liście podmiotów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa" znalazły się 22 spółki, które mogą odgrywać rolę liderów gospodarczych w procesie reindustrializacji Polski.

Wśród nich są (w kolejności alfabetycznej): Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa Azoty, Grupa LOTOS, KGHM Polska Miedź, PGE Polska Grupa Energetyczna, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polski Koncern Naftowy ORLEN, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polskie Inwestycje Rozwojowe, Polskie Radio, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych PRZYJAŹŃ, Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych "NAFTOPORT", TAURON Polska Energia, Telewizja Polska, Totalizator Sportowy, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskiego Portu Gdynia

POLITYKA DYWIDENDOWA

Polityka dywidendowa uzyska formę dokumentu ustalającego zasady jej prowadzenia – indywidualne podejście do każdej spółki, z uwzględnieniem m.in.: jej sytuacji na rynku, pozycji w branży, potrzeb inwestycyjnych, źródeł zysku. Dzięki niej podmioty nadzorowane przez Ministra Skarbu Państwa mogą liczyć na bezpieczny rozwój w perspektywie długoterminowej, przy jednoczesnej realizacji prawa właściciela do osiągnięcia zysku oraz możliwości współfinansowania potrzeb budżetowych państwa.

PRZEKSZTAŁCENIA WŁASNOŚCIOWE

Na liście podmiotów w nadzorze MSP, które mogą zostać poddane przekształceniom własnościowym jest z kolei 190 spółek i przedsiębiorstw.

Wśród spółek nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa, 115 stanowią podmioty, w których wszystkie akcje lub udziały są przeznaczone do objęcia przez uprawnionych pracowników sprywatyzowanych spółek.  Spółki te pozostaną w nadzorze MSP, do czasu zakończenia ustawowego terminu nieodpłatnego przekazywania akcji pracownikom, trwającego 24 miesiące lub zbycia tych akcji, które nie zostały odebrane przez uprawnionych pracowników lub ich spadkobierców.

Do 30 czerwca 2014 r. 1,9 mld akcji o wartości nominalnej 6,4 mld zł objęło bezpłatnie blisko 2 mln pracowników.