Wniosek, który wpłynął do RZGW w Gliwicach, nie został jeszcze rozpatrzony, natomiast jest to niewątpliwie przesłanka do tego, że prace nie zostaną wykonane w terminie.

Na razie nie wiadomo, co jest przyczyną chęci zaprzestania prac przez wykonawcę. Najprawdopodobniej chodzi o kwestię finansową, gdyż wykonawca podjął się budowy obiektu za kwotę o wartości 60% ceny kosztorysowej (ponad 936 mln zł brutto). Z warunków kontraktu wynika jednak, że prace mogą być wstrzymane na pewien czas – okres 80 dni bez pracy nie powinien zagrozić inwestycji pod warunkiem, że nie wystąpią już inne niekorzystne okoliczności.

W umowie wykonawca zobowiązał się do zbudowania zbiornika do 2017 r. Tymczasem, jeśli zmieniony zostanie harmonogram prac i nastąpi wydłużenie inwestycji w czasie, będzie to związane ze zwrotem przez Polskę pieniędzy, jakie na ten cel otrzymała z Banku Światowego.

Zbiornik wodny w Raciborzu

Zbiornik w Raciborzu to jedna z najważniejszych tego typu inwestycji w Polsce, m.in. ma na celu ochronę Opolszczyzny przed powodzią. Zgodnie z kontraktem powinien powstać do roku 2017. Maksymalnie ma przyjąć 185 mln m3 wody. Całkowita długość jego zapór wodnych to blisko 22 km, a ich wysokość – 11 m. Wysokość korony zapory osiągnie prawie 200 m. Maksymalna powierzchnia zbiornika to 26,3 km2.