Masterpalny to przejściowe dokumenty strategiczne, które pomogą Polsce wypełnić wymogi Ramowej Dyrektywy Wodnej. Powstały w efekcie ustaleń z Komisją Europejską. Stanowią uzupełnienie obowiązujących planów gospodarowania wodami do czasu ich aktualizacji w 2015 r.

W dokumentach tych określono nadrzędne cele strategiczne polityki wodnej Unii Europejskiej. M.in. chodzi w nich o osiągnięcie i utrzymanie dobrego stanu oraz potencjału wód, zapewnienie dostępu do zasobów wodnych, ograniczenie negatywnych skutków powodzi i suszy, minimalizowanie ryzyka wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, wdrożenie systemu zintegrowanego zarządzania zasobami wodnymi i gospodarowania wodami.

Przyjęcie masterplanów wiąże się z rezygnacją z „Programu dla Odry – 2006” i „Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły”.

Zgodnie z decyzją rządu od 1 września 2014 r. nie będzie realizowany „Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły”. Zadania inwestycyjne programu będą kontynuowane w 2014 r. i 2015 r. Od początku przyszłego roku nie będzie też realizowany „Program dla Odry – 2006”, a przepisy przejściowe umożliwią kontynuowanie zadań programu do końca 2015 r. – wyjaśnia w komunikacie KPRM.