Relining i wykładanie płytkami bazaltowymi

Na długości 2,7 km wykonawca zastosuje metodę reliningu modułami GRP. Uwzględnia ona wprowadzenie do kanału nowego przewodu, którego przekrój jest o około 10–15% mniejszy od przekroju pierwotnego. Nowe moduły są instalowane z poziomu wykopu startowego, przeciągane na miejsce docelowe w kanale, a następnie stabilizowane przy użyciu masy iniekcyjnej. W miejscu, gdzie kolektor prowadzony jest po ostrym łuku i z uwagi na jego kształt, na kilkudziesięciometrowym odcinku wykorzystanie zostaną płytki bazaltowe. Nie zdecydowano się tam na relining ze względu na krótkie odcinki i konieczność laminowania, co nie zdałoby egzaminu na tym fragmencie – wyjaśniał prezes firmy wykonawczej, Jakub Blejsz.

Opanowanie napływu ścieków i przepompowanie ich na kolejne odcinki to jedna z bardziej skomplikowanych operacji

Jak podkreśla kierownik projektu, Kryspin Kobyliński z firmy Blejkan sp. z o.o., renowacja tego kolektora nie jest zadaniem łatwym, o czym świadczy chociażby fakt, że do przetargu przystąpiły tylko dwie firmy. „Modernizacja tak dużego kolektora wymaga od wykonawcy dużego zaangażowania, tak finansowego, jak i ludzkiego. Kanał, który poddawany jest renowacji, to kanał ogólnospławny. Napływ ścieków w dzień bezdeszczowy dochodzi do 3000 m3/godz. W czasie deszczu suma przepływu podwaja się, tak więc opanowanie napływu ścieków i przepompowanie ich na kolejne odcinki jest jedną z bardziej skomplikowanych operacji” – powiedział Kobyliński. Z wykonawczego punktu widzenia wyzwaniem, ale i najciekawszym elementem tego kontraktu, jest sam montaż i efekt końcowy w postaci zamontowanych paneli o znacznej wielkości.

Renowacja kanału prowadzona jest w rejonie Mostu Kotlarskiego

Na budowie zaangażowane są 24 osoby, w tym kadra kierownicza (cztery osoby). Załoga ma do dyspozycji m.in.: siedem pomp o wysokiej wydajności, wóz ciśnieniowy, wciągarkę linową (10 ton) oraz koparkę. Wykonawca pracuje w rejonie Mostu Kotlarskiego. Dotychczas wprowadzono do kanału około 270 m nowych modułów GRP na pierwszym około 600-metrowym odcinku, którego przekrój poprzeczny będzie miał 2001 na 2200 mm – relacjonował na placu budowy Jakub Blejsz.

Prace renowacyjne potrwają jeszcze blisko rok

Prace realizowane są na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie. Wykonuje je wybrana w przetargu szczecińska firma Blejkan sp. z o.o. Wartość kontraktu to 28 178 353,81 zł netto.

Trwające od października br. prace montażowe zakończą się w październiku 2015 r.

Zobacz film z bezwykopowej renowacji kanału dzwonowego w Krakowie