Rozbiórka dużego obiektu budowlanego to prawdziwa sztuka, zwłaszcza gdy odbywa się w terenie gęsto zabudowanym. Jednym z najpoważniejszych problemów jest duża ilość odpadów rozbiórkowych, które należy usunąć z placu budowy i zutylizować zgodnie z przepisami.
Kto odpowiada za odpady rozbiórkowe?
W przypadku dużych budowli do przeprowadzenia rozbiórki potrzebne jest pozwolenie, przy mniejszych obiektach wystarczy zgłoszenie jej w urzędzie miasta bądź gminy (http://bip.ump.pl/?show_cat=dSZys93R). Odpowiedzialność za odpady, które powstały w trakcie robót budowlanych, spada na właściciela nieruchomości lub na wykonawcę – w zależności od umowy. Zgodnie z ustawą o odpadach podmiot świadczący usługi w zakresie budowy lub rozbiórki obiektu jest zarazem wytwórcą i posiadaczem odpadów budowlanych. Jeżeli więc umowa nie stanowi inaczej, to firma przeprowadzająca roboty musi usunąć wytworzone przez siebie śmieci. W sytuacji, gdy ustalenia zdejmują ten obowiązek z wykonawcy, oczyszczaniem placu budowy zajmuje się właściciel nieruchomości. Trzeba tylko mieć na uwadze, że do odpadów rozbiórkowych zalicza się nie tylko zniszczone elementy konstrukcji, ale również zanieczyszczoną glebę.
Usuwanie odpadów
Odpady budowlane i rozbiórkowe muszą być składowane w specjalnych kontenerach przeznaczonych do trzymania tego typu śmieci. Następnie należy je przekazać zakładom zajmującym się utylizacją takich odpadów – nie może to być zwykłe wysypisko śmieci. Zdemontowane elementy konstrukcji, które mogą szkodzić otoczeniu (na przykład ściany pokryte azbestem), należy zabezpieczyć zgodnie z obowiązującymi przepisami i jak najszybciej usunąć z placu budowy.
Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zlecenie całej rozbiórki, łącznie z usuwaniem śmieci, wyspecjalizowanej firmie. Pozwoli to zaoszczędzić na czasie i wydatkach, zniknie też problem składowania odpadów rozbiórkowych, bo obowiązek ten spada na firmę zajmującą się demontażem konstrukcji. Wykonawca dysponuje własnym sprzętem i obsługą techniczną, a do tego samodzielnie opracowuje plan rozbiórki obiektu. Najczęściej stosowanymi maszynami są kruszarki do betonu, kamienia i cegły, a w przypadku konstrukcji stalowych wykorzystuje się sprzęt do cięcia metali.
Odpady rozbiórkowe wcale nie muszą trafić na specjalne wysypisko. Złom stalowy pozyskany z wiaduktów, hal czy instalacji przemysłowych można ponownie wykorzystać, tak samo jest również z kruszywem, pospółką czy ziemią. Trzeba jednak pamiętać, że składowanie odpadów budowlanych przeznaczonych do dalszej sprzedaży wymaga zezwolenia, najprościej więc będzie umówić się z wykonawcą, że w ramach rozliczenia za roboty rozbiórkowe przekazany zostanie materiał z demontażu budowli. Szczegółową ofertę usług rozbiórkowych można znaleźć na www.jmrtrans.pl.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.