Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że działalność części uzdrowisk ma negatywny wpływ na środowisko, ze względu na wytwarzane po zabiegach ścieki przemysłowe, które są nieodpowiednio odprowadzane.
Fot. www.sxc.hu
Ścieki pochodzące z uzdrowisk bardzo często są traktowane jako komunalne lub bytowe. Okazuje się jednak, że bardzo często powinny one być kwalifikowane jako ścieki przemysłowe, ze względu na ich skład.
Nieodpowiednio odprowadzane, niszczą kanalizację i degradują środowisko.
Jak podaje NIK, obecnie w Polsce funkcjonuje 45 uzdrowisk. Po przeprowadzanych w nich zabiegach powstają tam tzw. ścieki pokąpielowe, które mogą zawierać szkodliwe dla środowiska związki i substancje chemiczne. W zależności od ich zawartości, ścieki takie powinny być odpowiednio oczyszczane.
Wyniki konroli
Przeprowadzona kontrola wskazuje, że wiele uzdrowisk nie przeprowadza żadnych badań takich ścieków i uznaje je za komunalne. Tylko w niektórych gminach podejmowane są na bieżąco działania prowadzące do zmniejszania negatywnego wpływu ścieków na środowisko.
Tylko w dwóch gminach, w Ciechocinku i w Solcu, zbudowano odrębne sieci kanalizacyjne, doprowadzające ścieki pokąpielowe do oczyszczalni, w których podczyszczano je do parametrów pozwalających na ich wprowadzenie do środowiska naturalnego. Pozostałe gminy błędnie kwalifikowały ścieki pokąpielowe do bytowych i wysyłały je do kanalizacji i oczyszczalni komunalnych.
Jak wskazuje NIK, w dokumentacji trzech gmin, w których znajdują się uzdrowiska (Jelenia Góra, Krynica-Zdrój i Solina) nie uwzględniono w ogóle problemu ścieków powstających po zabiegach leczniczych i stopnia ich ewentualnego zanieczyszczenia. Kwestia ta została uwzględniona w dokumentacji uzdrowisk w Ciechocinku, Busko-Zdroju i Solcu-Zdroju – opisano sposób odprowadzania ścieków i ich oczyszczania.
W dokumentacji gminy Busko – Zdrój pojawiły się nierzetelne informacje, wskazujące na rozdzielenie ścieków po zabiegach od komunalnych, co jednak nie miało miejsca.
Ścieki już wychodzące z oczyszczalni także mogą zostać poddane kontroli, ale zależy to tylko i wyłącznie od deklaracji danego uzdrowiska.
Jak można poprawić działalność uzdrowisk w zakresie odprowadzania ścieków?
Najwyższa Izba Kontroli sugeruje, że decyzje o możliwości prowadzenia uzdrowiska w danym miejscu powinna być uzależniona od wykazania właściwie prowadzonej gospodarki ściekami po zabiegach leczniczych. Kontrola wskazała, że istnieje także potrzeba wprowadzenia zmian w obowiązującym prawie – chodzi o nowelizację ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, a także o nowelizację ustawy Prawo wodne.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.